Citat:
Ursprungligen postat av
Sam.Boyd
Politiker ser av tradition badhus som prestigebyggen. Ofta med förhoppning att det ska locka turister. O sätta orten på kartan.
Nu investeras 57 000 kr per invånare.
Men man ska komma ihåg att det är en sak att bygga anläggningen o en löpande kostnad att driva den.
Löner, energi, vatten o kemikalier kostar. Om ca 20 år så kommer det kosta enorma pengar att renovera anläggningen.
Ska man också ta lärdom från andra kommuner o deras badhus så är de magneter för ”grupper” som inte klarar av att uppföra sig utan trakaserar andra. Vilket fått många att inte längre besöka de kommunala badhusen.
Kanske med lite tur så finansierar LKAB det hela, o att Kiruna saknar ”problem grupper”.
Det fungerar bara bra om det är ovanligt med badanläggningar. När alla kommuner ska satsa stort är det mer som när grannarna i ett villaområde tävlar om vem som har nyast Volvo.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nightowlen
Även kiruna skall kunna ha det bra och roligt. Jag ser inga problem med detta, det är värt pengarna för att även norrland vill simma och bada.

Hur mycket pengar? Det förstår du väl att det inte handlar om nej till en simhall utan om vad den kostar?