Citat:
Ursprungligen postat av
StockholmHolmes
Sluta vara ett högertroll, ditt jävla dumtjack. Från artikeln:
”De skenande elpriserna har lett till att elproducenter som inte är beroende av fossila bränslen, som kärnkraftsbolag eller vindkraftsproducenter, har gjort enorma övervinster.
I hela EU kommer övervinsterna under vintern att omfördelas till elkunderna.
Utom i ett land. Sverige.
Vid ett krismöte i Bryssel den 30 september samlades EU-ländernas energiministrar och bestämde att övervinsterna inte ska gå till elbolagen – utan tillbaka till dem som kämpar med höga elräkningar. Ett sorts elstöd på EU-nivå.
EU-ledarna satte gränsen för hur mycket elbolagen får tjäna – det så kallade intäktstaket – till 180 euro per megawattimme. Minst 90 procent av intäkterna över det ska gå till staten. Pengarna ska därefter betalas tillbaka till elkonsumenterna, eller komma dem till dels på andra sätt, till exempel genom bidrag till energieffektivisering. Taket gäller från 1 december 2022 till 30 juni 2023.
Men i Sverige kommer intäktstaket inte vara på plats förrän 1 mars, meddelade finansdepartementet i ett pressmeddelande i höstas. Hela vintern, då elpriserna är som högst, kommer de svenska elbolagen att få behålla sina övervinster.
En källa som DN pratar med är frustrerad:
– Det är klart att det kan vara svårt att implementera EU-beslut så snabbt. Men om det finns en tydlig politisk styrning så löser man problemet. Alla andra EU-länder lyckades, säger källan.”
Det må stå vad det vill i artikeln, fakta är ändå att åtminstone Norge´s regering redan hade det på plats vid vårt val. Om förra regeringen hade så önskat så hade vi också kunnat ha det på plats redan.
Länken i första posten går för övrigt bara att läsa om man betalar DN, så ska inte förvänta att alla läst mer än rubriken.
Sen är det självklart att nya regeringen också hade kunnat lösa det om de verkligen velat. En hel del går in i statskassan, och alla partier gillar att ha mer att leka med där till sina favoritämnen.
Sen är jag ju rätt tveksam till den här formuleringen från din länk.
"
Pengarna ska därefter betalas tillbaka till elkonsumenterna, eller komma dem till dels på andra sätt, till exempel genom bidrag till energieffektivisering"
Det kommer att försvinna en hel del på vägen i många länder där.