Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-02-20, 17:19
  #181
Medlem
Alonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bosun
Den människan hade ju ett bäst före datum redan innan hon anställdes.

Ja…prexix!

Undra hur Aftonhoran tänkte när de anställde henne…

Ansvarig utgivare tidvis… som målvakt inför kommande förtals-rättegångar?
Citera
2023-02-20, 20:07
  #182
Medlem
526s avatar
Som plåster på såret får vi verkligen hoppas att Anders Lindberg får mer utrymme.
Citera
2023-02-20, 21:50
  #183
Medlem
Flashsmashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av asdfghjklzxcvbnm
Sveriges mest folkkära journalist Lena Melin ska nu gå i pension efter 45 år på Aftonbladet. En liten tröst är att hon frilansar och kommer ha en Söndagskolumn men även podda. Så kan ni fortsätta njuta av hennes fantastiska röst och träffsäkra åsikter även efter hennes pension.

Hur reagerar ni på denna sorgliga nyhet? Hur kommer Aftonbladet klara sig utan sin stora stjärna? Hur kommer Svensk journalistik stå sig utan Lena Melin. Vad har ni för underbara Lena Melin minnen som dyker upp såhär efter nyheten?

https://www.expressen.se/nyheter/len...a-aftonbladet/
Jag känner väl mest att hennes (alla olika) reportage fick mig att äcklas. Punkt.
__________________
Senast redigerad av Flashsmash 2023-02-20 kl. 21:56.
Citera
2023-02-20, 22:34
  #184
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Som plåster på såret får vi verkligen hoppas att Anders Lindberg får mer utrymme.
Nu är det fritt fram och åka ner till Gambia när som för Mellinskan.

Däremot betedde hon sig svinaktigt mot ministern Sven-Otto Littorin.
Hon höll på att driva honom till självmord har jag fått veta.

En ond kvinna.
Citera
2023-02-20, 23:26
  #185
Medlem
Alonens avatar
Ja jävlar…

Nu blir det mera rödtjut och obegränsade Gambia-resor för Mellin.

Brakfylla å negerkuk, hon kommer att mula med ett leende på läpparna.
Citera
2023-02-20, 23:38
  #186
Medlem
Spenglermans avatar
Vem minns Yrsa Stenius idag - en annan rakryggad profil på AB för ett och annat decennium? Sannolikt kommer få minnas Melin, vad det lider.
Oavsett hennes framfart i den politiska debatten, finns det ändå inte nånting fint i att hon inte kunde säljas in som feministiskt sexobjekt - och sannolikt inte lagts under den estetiska kirurgins kniv. Hon föreföll mindre besatt av att framstå som ung, sexig o hip, vilket kostar på. I en tid där de flesta skribenter och kulturmänniskor kvoterats in utifrån utseende eller medievärldens inavel, var hon kanske en av de sista i sitt slag?
Eller?
Citera
2023-02-21, 00:07
  #187
Medlem
Flashbackatmes avatar
Äntligen! Ska bli skönt att slippa se den jävla paddan.
Citera
2023-02-21, 20:00
  #188
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UndeadNinja
Vem är den lilla människan hon stod upp för? Arbetaren? Svensson?

Den arbetande Svensson.
Citera
2023-02-22, 17:12
  #189
Medlem
pestloppans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av asdfghjklzxcvbnm
Sveriges mest folkkära journalist Lena Melin ska nu gå i pension efter 45 år på Aftonbladet. En liten tröst är att hon frilansar och kommer ha en Söndagskolumn men även podda. Så kan ni fortsätta njuta av hennes fantastiska röst och träffsäkra åsikter även efter hennes pension.

Hur reagerar ni på denna sorgliga nyhet? Hur kommer Aftonbladet klara sig utan sin stora stjärna? Hur kommer Svensk journalistik stå sig utan Lena Melin. Vad har ni för underbara Lena Melin minnen som dyker upp såhär efter nyheten?

https://www.expressen.se/nyheter/len...a-aftonbladet/

"Enligt K-G Bergström, 77, som länge varit politisk kommentator på både SVT och Expressen, ligger mycket av makthavarnas respekt för Lena Mellin i hennes opartiskhet.

– Man har kunnat utgå från att hon genomför en kritisk granskning oavsett vilket parti eller block som det drabbar, säger han.

– Jag tycker att det är extra imponerande med tanke på att hon på sin arbetsplats har en socialdemokratisk ledarsida och kulturredaktion som inte precis ligger till höger om ledarsidan. Att trots det kunna framföra så pass många kritiska kommentarer som hon genom åren har gjort mot Socialdemokraterna, är imponerande.

– Nu går hon, på goda grunder, hårt åt den borgerliga regeringen, men det visar bara på hennes avstånd till partier och de som hon ska granska. Det gör hon föredömligt och på ett respektabelt sätt så att man inte ska behöva tvivla på hennes opartiskhet".



Nå, alla Mellin-hatare och annat löst folk här i tråden; Vad säger ni om allt beröm Lena får av alla möjliga makthavare? (K-G är ju t.ex inte direkt känd för att ligga till vänster). Känns det trist att inte alla håller med er i era omdömen? Blir ni ledsna eller arga?

P.S. Som ni kan läsa i artikeln så erkänner t.o.m Jimpan att han gillar Lena! I alla fall lite grann...

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...v-de-skarpaste
__________________
Senast redigerad av pestloppan 2023-02-22 kl. 17:16.
Citera
2023-02-24, 07:42
  #190
Medlem
En glad nyhet jag missat.
Men så bra att vi nu slipper läsa haggans ständiga opinionsundersökningar
om de politiska partierna jämt o ständigt.
Hur många sådana har hon lyckats presentera de senast 10 åren?
__________________
Senast redigerad av bosseriks 2023-02-24 kl. 07:44.
Citera
2023-03-26, 21:08
  #191
Medlem
När ska hon hålla käften då om hon är pensionerad?

Hon tror nämligen att kvinnorepresentation är ett självändamål. Så tänker hon bara för att hon är en vit socialist over the hill fat cat som vet att just hon alltid kommer ha representation i den ena eller andra formen.

Finns det inte kvinnor som är bra på plan så ska de heller inte vara på plan, det finns inget ylande om könssegregation i världen som upphäver det. Inga token niggers och token nonbinaries heller.

300 män i riksdagen låter bra om de är de bäst lämpade och det fixar problemen i landet.

Demensmedicin och gå i pension någon gång för i h-lvete.
Citera
2023-03-27, 15:45
  #192
Medlem
Varför ser man fortfarande kärringens skit i tidningen om hon nu är pensionerad? Hon borde sitta hemma och knapra sina blodtrycksmediciner.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback