Citat:
Ursprungligen postat av
expat2021
Nej det viktiga är vilken köpkraft dina fonder ger, inte hur många sek du kan byta de emot. Det borde alla som upplevt den höga inflationen förstå.
Om dina fondandelar i sek mätt går upp 10% samtidigt som dina fondandelar i sek mätt går upp 10% då är din reella förmögenhet oförändrad.
Du blir inte rikare för att beloppet i kronor ökar, du blir rikare om köpkraften ökar.
Fel igen, du tänker inte. Säg att jag har 75Mkr på banken cash (det har jag). Nu har vi en mat-inflation i Sverige på 10-15%. Har mina pengar, köpkraften, alltså minskat till 65Mkr? Nej, för jag ska inte köpa mat för mina pengar. Jag ska köpa aktier och fastigheter, och de sjunker i värde när inflationen ökar. Mina pengar har ÖKAT i värde.
Däremot har de minskat i värde om jag vill köpa en villa i USA, eftersom SEK har sjunkit mot USD. Så mot amerikanen är jag fattigare. Tillfälligt, för det går upp och ner och man får göra sina affärer på toppen inte i botten. Så nu köper jag ingenting utanför Sverige, så länge SEK är undervärderad.