Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-05-19, 12:34
  #169
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av twogirlsonecup
Jag har besökt många länder och kommit fram till flera insikter längst vägen:

- Att man kommer långt på bra engelska
- Att människor utan pengar tenderar att vara givmildare än de som har det gott ställt
- Att större delar av världen fortfarande är djupt rotad i religion
- Att global kapitalism gjort att fler och fler platser känns generiska
- Att Sverige är rikt materiellt men själsligt fattigt
- Att resa främst för turism oftast leder till besvikelse & tristess
- Att en bra bok kan vara ens bästa vän när man reser själv
- Att ett leende mot en okänd är värt tusen ord

Fyll gärna på med egna insikter ni fått genom era resor
Att ingenting ute i världen är annorlunda än i min hemmiljö, naturligtvis
Citera
2023-05-20, 22:57
  #170
Medlem
rtyuios avatar
Att flertalet av mina souvenirer och turistprylar jag släpat hem från diverse länder tillverkats av en jävla kines som ALDRIG ens satt sin fot i landet jag besökt.
Citera
2023-05-20, 23:01
  #171
Medlem
rtyuios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av over9k
Vita är överlägsna.
Då har du inte besökt Japan ännu. De är inte dumma nog att importera araber och negrer att förstöra sina länder och kultur iaf.
Citera
2023-05-20, 23:10
  #172
Medlem
sebastian_s avatar
Att Sverige har en extrem peak och dal under ett år. Var man än kommer så är året mer utspritt. I i vissa länder spelar det ingen roll om det är början av juli eller början av september. I många länder spelar det ingen roll om det är början av juli eller början av november, det är samma puls ändå, folk är lika aktiva, har lika många sociala tillställningar osv osv. Sverige lever från påsk till början av augusti. Alla helgdagar, all semester, allt socialt liv, all glädje är under månaderna. Även en storstad som stockholm är helt begravd i mitten av september och det enda folk tänker på är jobb och gym. De flesta länder kan man komma till när som helst på året och få ut en liknande upplevelse. Sverige däremot är verkligen som dag och natt om man jämför juli med november.
__________________
Senast redigerad av sebastian_ 2023-05-20 kl. 23:13.
Citera
2023-05-22, 18:17
  #173
Medlem
ClariceLectors avatar
Min erfarenhet är att jag älskar att resa och upptäcka nya länder och kulturer, men sedan längtar hem efter några veckor!
Citera
Denna tråd visas även på Travel Forum:
http://www.travelforum.se/f3508749

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback