Citat:
Ursprungligen postat av
Lillamig22022
Finns inga tillgångar.
Om du nu är ärlig och inte prackat på mamma en massa skulder utan hennes vetskap så är det faktiskt kreditgivarnas problem nu. I Sverige har vi fri rätt att slösa potentiella arv på onödiga saker medans man lever. Att vara en ekonomisk idiot är även det tillåtet i Sverige som myndig person (dåliga investeringar/finansiera nöje med krediter/o.s.v.). Om det stämmer att hon har hjälpt dig konstant de senaste åren så finns ett mönster att påvisa. Om du däremot fått meddelande om att hon är döende och snabbt fixat krediter/lån i hennes namn så finns det underlag för att du blir återbetalningsskyldig/åtalbar.
Om det finns tillgångar i dödsboet och du fått förtida arv ska det däremot dras av mot din del av arvet innan du får resterande som du har rätt till. Men finns inga tillgångar finns det inget arv.
Om du aktivt använder kreditkort som stod på mamma för att sköta din ekonomi så kan du inte använda det länge då ägaren av krediten är död. Det bör avslutas fort av kreditgivaren och fortsätter du använda dem så ligger du risigt till. All finansiell aktivitet i dödsboet kommer följas upp av bouppteckningsmannen.
Som du sagt har du inga skulder till dina syskon och skulder till mamma tillhör nu dödsboet (som är en ny entitet skild från din mamma). Alla skulder i dödsboet kvittas mot alla tillgångar som finns enligt prioriteringsordning (skatter dras först t.ex.). Täcker inte tillgångarna skulderna så skrivs resterande skulder av. Finns tillgångar kvar efter skulderna är reglerade så finns det arv att fördela på arvingarna.
Dina syskon kan bli sura för att det inte blir något arv, men om det var mammas val att finansiera dig frivilligt så är det mamma de får bli sura på.