Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-02-12, 19:25
  #469
Medlem
proconsuls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ttsp
Det har självklart inget med fysisk likhet att göra, eftersom Gud inte har en fysisk/materiell kropp.

Det har med egenskaper som fri vilja, förmåga till kärlek, viljan att skapa o.s.v. att göra.

Glöm inte hämndlysten. Gud är väldigt hämndlysten. Och grym. Och självcentrerad.
2023-02-12, 19:31
  #470
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av proconsul
Glöm inte hämndlysten. Gud är väldigt hämndlysten. Och grym. Och självcentrerad.

Vilken objektiv vetenskapligt baserad moral baserar du den slutsatsen på?
2023-02-12, 19:35
  #471
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DefactoAnarki
Det här med blev övertygad. Hur vet du det? Hur vet du att du blev övertygad om att t.ex. människor har högre värde än djur?
Hur jag vet det är för att jag för närvarande är övertygad om det.
2023-02-12, 19:37
  #472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stanley74
Hur jag vet det är för att jag för närvarande är övertygad om det.

Så det krävs ingen process för att göra dig övertygad?

Du liksom bara är eller inte är övertygad om sådant?
2023-02-12, 20:32
  #473
Medlem
Nibiruans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DefactoAnarki
Finns det något annat djur som levt över hela jorden på alla kontinenter i 30'000 år än just människan som inte delat sig i raser?

Varför är just människan speciell i detta avseende?

Är det Gud som hindrar oss från att delas i raser?

Om evolutionsteorin är upphävd i detta viktiga specialfall så är det ju onekligen ett tecken på ett mirakel.

Precis som det finns olika hundraser så finns det ett antal människoraser. Olika hundraser kan få livskraftig avkomma och det kan de olika människoraserna också.

Annan intressant fakta är att många moderna människor bär på DNA från 2-4 olika människoarter (Homo Sapiens, Neanderthalensis, Denisovan och X-arten (okänd). Generna hos schimpanser är t.ex 98,5% lika de Homo Sapiens har - skiljer alltså bara 1,5% och samtidigt kan en människa ha 1-4% DNA av 1-3 andra arter (ev. 5% I extrema fall). Så den genetiska skillnaden mellan en hybridmänniska och en genetiskt "ren" Homo Sapiens Sapiens (afrikan/neger) är alltså större än den är mellan en schimpans och en typisk afrikan.
2023-02-12, 20:48
  #474
Medlem
fskers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DefactoAnarki
Vilket år var det nobelpriset och vem var det som fick det?

Förra året.

Svante Pääbo

https://nyheter.ki.se/nobelprisade-s...-vart-ursprung
2023-02-12, 20:51
  #475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DefactoAnarki
Så det krävs ingen process för att göra dig övertygad?

Du liksom bara är eller inte är övertygad om sådant?
Ja, vissa saker kommer jag inte ihåg när eller hur jag blev övertygad.
2023-02-12, 21:46
  #476
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ttsp
Jag tycker det är viktigt att stå emot rasism, jag vet inte, jag kanske är konstig på det sättet.
Och det måste man göra aktivt i varje tråd man skriver i?

Nja, jag tror mer på stanley74 och ujhs. Det är rätt genomskinligt det du håller på med.
2023-02-12, 21:52
  #477
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ttsp
Det är två alternativ som man historiskt har sett det, antingen så är man en människa eller så är man ett djur. Och djur kan man äga och kontrollera, förstår du problemet om neandertalarna hade överlevt?

Och hur kan du säga att det är fel av vissa att behandla svarta som djur, som ägodelar, om dom nu vetenskapligt är närmare apor i IQ?
Wow. Du tycker alltså att OM det nu är så att en folkgrupp råkar ha lite lägre IQ så blir det svårt att säga att det är fel att behandla dem som ägodelar.

Vet inte vad jag ska säga på den mer än att vi är olika.
2023-02-12, 21:52
  #478
Medlem
proconsuls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DefactoAnarki
Vilken objektiv vetenskapligt baserad moral baserar du den slutsatsen på?

Objektiv vetenskapligt baserad moral? Finns inte. Jag talar om allmänt accepterade överenskommelser för ett samhälle. Att döda anses grymt. Att utrota allt levande på planeten.....ja, vad ska man kalla det tycker du?
2023-02-12, 21:54
  #479
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stanley74
Ja, han försöker lägga värde i en vetenskaplig teori. Lite roande.

Citat:
Ursprungligen postat av ujhs
Han försöker leda i bevis att acceptera evolutionen automatiskt leder till rasism. Han har försökt sig på detta vid ett flertal tillfällen senaste decenniet.
Han hävdar också att evolutionen rättfärdigar mord och våldtäkter etc.......

Vi är många som försökt förklara att biologin inte är normativ. Men det är svårt att förstå för vissa.

Titta gärna i trådarna om Jehovas så ser du hur TTSP ofta försöker avleda uppmärksamheten när han skämt ut sig. Han begriper inte ens hur genomskinligt det är.

Sannolikt laddar han upp för en Jehovas-predikan i denna tråd......så nu vet du vad vi har att vänta.😁
Haha, jo jag har sett honom tomta sig med Adam och Eva.
2023-02-12, 22:39
  #480
Moderator
Ruskigbusss avatar
Nej, det här fungerar inte.

Dels verkar ingen vara överens med någon annan vad de menar med "ras".

Dels så oberoende om vad man menar så är själva förutsättningen för tråden fel. Oavsett om man tror att det nu finns "raser" inom arten människa eller inte, så är det otvetydigt så att det HAR funnits många "raser" i vår art. Neanderthalare, denisova, osv.

https://sv.wikipedia.org/wiki/M%C3%A...ans_utveckling

Den som vill fortsätta diskussionen kring raser kan göra det i två olika forum:
- Rasforskning - (FB) Rasforskning
- Evolutionsbiologi - (FB) Genetik, molekylärbiologi och evolutionsbiologi

Tråd låst.
/Mod

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback