Citat:
Ursprungligen postat av
DefactoAnarki
Finns det något annat djur som levt över hela jorden på alla kontinenter i 30'000 år än just människan som inte delat sig i raser?
Varför är just människan speciell i detta avseende?
Är det Gud som hindrar oss från att delas i raser?
Om evolutionsteorin är upphävd i detta viktiga specialfall så är det ju onekligen ett tecken på ett mirakel.
Precis som det finns olika hundraser så finns det ett antal människoraser. Olika hundraser kan få livskraftig avkomma och det kan de olika människoraserna också.
Annan intressant fakta är att många moderna människor bär på DNA från 2-4 olika människoarter (Homo Sapiens, Neanderthalensis, Denisovan och X-arten (okänd). Generna hos schimpanser är t.ex 98,5% lika de Homo Sapiens har - skiljer alltså bara 1,5% och samtidigt kan en människa ha 1-4% DNA av 1-3 andra arter (ev. 5% I extrema fall). Så den genetiska skillnaden mellan en hybridmänniska och en genetiskt "ren" Homo Sapiens Sapiens (afrikan/neger) är alltså större än den är mellan en schimpans och en typisk afrikan.