Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-04-29, 01:17
  #817
Medlem
Krimkolls avatar
1. Polisens ska upprätthålla lagen, inte av egna agendor motarbeta den och motverka lagen. Om man inte vill det så bör man sluta vara polis.
2. Trafik kan hanteras och tas hänsyn till. Det kan inte våld och terror, därför måste man stå upp för grundlagen och yttrandefriheten mot dessa oacceptabla händelser i vårt land genom att tillåta kritik, hån och skändningar mot makten, mot flaggor, mot religioner, mot böcker, mot sagofigurer med mera.

Det är helt logiskt och rätt. Men det verkar inte polisen fatta märkligt nog utan man vill gå islamisternas ärenden. Därmed kan man förbjuda teckningar, kritik, förnekande av islam och dess falska profet med mera. Det fungerar inte och ska inte vara så, då kan man förbjuda allt på löpande band och om hot om våld och terror ska medföra förbud mot att demonstrera så kan i förlängningen INGEN demonstrera i något syfte överhuvudtaget så länge någon hotar med våld och terror som polisen vill gå till mötes uppenbarligen.

Nej, koranbränningarna har inte lett till det. Det som lett till situationen är massimporten av den hatiska och intoleranta åsikten som islam och islamism representerar och för ut. Det är inget naturligt inslag i norden, varken i Danmark eller i Sverige.

Citat:
PET: Koranbränningarna har lett till islamisthot

Säkerhetspolisen i Danmark (PET) bekräftar nu för Jyllandsposten att ökningen av antalet hot från militanta islamister är en direkt följd av koranbränningarna, skriver TT.

Det kan bland annat leda till planering och genomförande av terrorattentat i väst.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...dEntry=1108293
Citera
2023-04-29, 13:46
  #818
Medlem
Vad är poängen med tråden?

Klagar du bara för kul skull eller?

För du kommer inte göra något skillnad med denna tråd haha
Om du tror denna tråd kan göra någon skillnad har du ingen aning om hur korrupta politiken fungerar.

Det enda vi kan göra för att kämpa för folkets frihet är:

1. Bli "kriminell", använda bannade kryptovalutor och annan open source och krypterad teknologi som snart blir olagligt. Börja leva i dark net.

2. Skapa ett nytt parti som ska ändra på grundlagarna för att gå över från representativ (korrupt) demokrati, till direkt demokrati där folket styr istället för politiker. Läs mer här om det:
(FB) Varför skapar ingen ett nytt parti?
(FB) Vet ni varför det känns som att landet styrs av korrupta idioter?
(FB) Dina åsikter och förslag spelar ingen roll eftersom det är representativ demokrati vi

Gammaldags revolution där hela befolkning tar sig ut på bakorna med högafflar och basebollklubbor fungerar inte längre. Du behöver isåfall minst 70% av sverige's befolkning och isåfall kan ni istället bara ta och göra ett nytt parti enligt mitt andra förslag och länkarna. Även om vi låtsas att en revolution skulle fungera så behöver ni en plan om hur det blir efteråt, och om din plan är att fortsätta med samma gammla politiska korrupta partier som "representerar" folket så är det ingen ide med en revolution, det blir en cirkel bara då.
Citera
2023-05-07, 19:56
  #819
Medlem
Hen98s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rasforskare
Vad menar du inte haft lagstöd? Vad är det för lagstöd dom har nu menar du?

Ja dubbelmoralen är alltid hög bland svenskarna, ett falskt jävla skitfolk som faktiskt förtjänar att sprängas upp i bitar.


Lagstöd att neka ansökan för koranbränningen för Paludan.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback