Citat:
Ursprungligen postat av
bv202
Som bekant så ska ukraina få ett 100 tal västerländska stridsvagnar. kommer de verkligen att göra någon skillnad i kriget ?
Är inte det stora problemet för ukrainarna ryssarnas artilleri ?
Det gör skillnad eftersom de rysktillverkade vagnarna är på upphällningen för Kiev och det går inte att få tag på fler alltså måste man istället importera Natovagnar. Det är ingen game-changer utan bara ersättning för det som saknas. Men i propagandakriget gör man en stor sak av detta precis som man gjorde med HIMARs.
Ukraina skulle behöva bygga upp en helt ny armé baserad enbart på Natovapen. Men det kommer att ta tid, minst ett år. Innan dess är antagligen kriget över.
Ukraina lär snart även få allvarlig brist på trupper, kvalificerad trupp - inte kanonmat. Det är svårare att ersätta än vapen.
Brist på trupper hänger ihop med underläget på artillerisidan.