Citat:
Ursprungligen postat av
Hor-Ulla
Så inlandsisen försvann från norr till söder? Inte från söder till norr?
Eller menar du att samerna hade gångar under inlandsisen ?
Det är en utbredd missuppfattning att hela Skandinavien varit istäckt.
I norra Norge har det funnits isfria områden längs kusten där människor levt under den senaste istiden.
Inlandsisen smälte som bekant söderifrån, men även österifrån vilket medförde att nordöstra Sverige blev isfritt samtidigt som södra Sverige.
Kartor över isensbortsmältning och inflytande av människor kan ses här:
https://nattidskriftenvasterbotten.s...r-inlandsisen/
Att det fanns människor i norra Sverige för 10 000 år sedan säger dock infernon vilka de var eller vilka de har släktskap med.
De tidigaste spåren av Samisk kultur är mindre än 2000 år gamla. Det betyder förstås inte att det var först då Samerna kom hit, de kan ha varit först då som den befintliga befolkningen utvecklades till den mer typiskt samiska kulturen.
Det är även möjlight att den Samiska kulturen uppstått som en blandning av tidigare befolkning och senare invandrade folkgrupper.
Ur synpunkt vem som har rätt till mark osv är det dock totalt irrelevant vem som befolkade norra Sverige för 10 000 år sedan.
Det som däremot spelar roll är att när Svenskar började migrera upp i fjällnära trakter i slutet på 1800-talet fanns det endast samer där och hade endast funnits samer där i 100-tals år.
Sen finns det förstås gränsområden som Tornedalen, Norbottenskusten samt Västerbotten där samisk och finsk/svensk befolkning möts och det är mer oklart vem som var först. Men i stora fjäll områden så bör Samernas status som ursprungsbefolkning ses som tämligen säker.
Att dom på många platser har moraliskt sett rätt till marken bör dock ej likställas med att det är praktiskt sett rätt att göra.
I exemplet med LKAB så bör givetvis stora nationella ekonomiska intressen ställas före den rättighet som ett fåtal renskötare har till sin mark.
Även i andra fall så som vid småviltsjakten i fjällen eller utvecklande av skid/turist näring bör bör värdet av nyttjandet av för flera vägas mot den möjliga inskränkningen av några renskötares rätt till marken. Även om det ej är någon tvekan att de var här först.