Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-02-05, 17:08
  #181
Medlem
Sidhellacopters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym523
Nej man är svensk om man är medborgare. Var du är född spelar ingen roll. Ingen bryr sig var du är född.

Fortsätt stoppa huvudet i sanden din apa.
Citera
2023-02-05, 17:12
  #182
Medlem
JagSettKungenNakens avatar
Höj lönerna och öka straffet på hot mot tjänsteman. Få in fängelse i straffskalan, då kan personer börja utvisad.
Citera
2023-02-05, 17:19
  #183
Medlem
Skicka in militären och tvångsutbilda befolkningen i vilka regler som gäller här i Sverige. Få dem att skriva på papper som visar att de förstått och accepterat. De som inte accepterar kan packa och dra direkt.

Ja, jag vet att det inte är realistiskt ur ett juridiskt perspektiv men det vore den bästa lösningen. Vi behöver sätta ner foten ordentligt mot sånt här beteende.
Citera
2023-02-05, 17:29
  #184
Medlem
Mailmanss avatar
Fullkomligt normalt, detta har alltid skett i Sverige… eller inte.
Citera
2023-02-05, 17:29
  #185
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagSettKungenNaken
Höj lönerna och öka straffet på hot mot tjänsteman. Få in fängelse i straffskalan, då kan personer börja utvisad.

Det är under utredning att höja straffen på hot mot tjänsteman.
Citera
2023-02-05, 17:37
  #186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pilsnerlord
En enkel sak ber jag om försök ej göra om detta land till ett Islamistiskt land. Försök men det går ej.

Citat:
Ursprungligen postat av Doraemon-FTW
En invandrare som kommer till Sverige i vuxen eller tonårsålder kostar samhället mycket mindre än en svenskfödd individ, som kostar i form av graviditetspeng, föräldraledighet, barnomsorg, barnavård, skola - etc.

Så med andra ord, borde svenskfödda personer som "mjölkar skattepengar" deporteras, då de kostar mer under sitt liv än invandrare som gör samma sak. Vart ska de skickas?
Haha, vilket skitsnack. Spelar liksom ingen roll om invandraren inte kostat i form av tex skola och vård när majoriteten ALDRIG blir självförsörjande i Sverige.
.
Citera
2023-02-05, 17:48
  #187
Medlem
Hur kan detta få ske i Sverige, hota socialtjänst, hota polisen, ständigt dessa hot, helt absurt att det får förekomma, hur naiva har ansvariga varit i åratal? Stackars kommande generationer...
Citera
2023-02-05, 17:48
  #188
Medlem
Det är korrekt att socialtjänsten kidnappar muslimska barn. Alla muslimer och deras barn måste därför omedelbart föras i säkerhet och evakueras ut ur landet innan deras liv slås i spillror.
Citera
2023-02-05, 17:55
  #189
Medlem
Malacodas avatar
Tragisk läsning. Enda trösten är att sannolikt 95% av alla socionomer och liknande röstar vänster. Så att dom hotas och förföljs är en direkt konsrkvens av deras egen politik
Citera
2023-02-05, 18:00
  #190
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym523
Nej man är svensk om man är medborgare. Var du är född spelar ingen roll. Ingen bryr sig var du är född.

Nej, man är svensk om man är född i sverige, man är norsk om man är född i norge.

Sedan kan du vara medborgare i ett annat land
Citera
2023-02-05, 18:01
  #191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PalmeKiller
Är det här ytterligare ett sätt för aranerma att ta över makten i ett område? Vivalla är ett okänt område i Örebro med extrem kriminalitet.

– Man omger sig av landsmän och bland det första man får veta är att akta sig för socialtjänsten, för de kan ta ditt barn, vittnade den tidigare enhetschefen Anna Andersson.

Så kom den hätska påverkanskampanjen med falska påståenden om att svensk socialtjänst kidnappar muslimska barn. I slutet av förra året rapporterades om massflykt från socialkontoret i Vivalla. Av 13 anställda valde tio att sluta, inklusive enhetschefen.

Det läggs upp filmklipp på socialsekreterare med deras personuppgifter synliga för alla. Hotfulla personer följer efter dem till hemmet med kommentarer om att de vet var deras barn går i förskola.

https://www.expressen.se/ledare/anna...ningsklocka--/
Hur svårt kan det vara??
Dra in alla bidrag och repatriera 2 miljoner NU!!!!
Citera
2023-02-05, 18:03
  #192
Avstängd
PalmeKillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Hfuhruhurr
Jag tror att det skulle bli resultatet om AI tog över från socionomerna. Massor av bidrag som delas ut p.g.a. "tycka synd om" och "släppa igenom". Kombinera införandet av ansiktslös bidragsbedömning med borttagning av samordningsnummer, folkräkning, bort med flerbarns-barnbidrag mm.

Samt straffa föräldrar om barnen gjort något kriminellt. Som Dallas i Rosengård (boxningstränaren från Senegal): -"Gör ungen något brottsligt, samla Polisen, Försäkringskassan och Socialen och säg till föräldrarna att bidragen halveras om ungen gör om det. Nästa gång ryker de helt." -"Man får aldrig problem med den ungen igen."

Tror att det går att styra upp landet utan tvångsutvisningar och annat, utan bara med lite sunt förnuft, följa lagarna och hårdna nypor. I alla fall kan man ju börja i den änden.

Att AI och liknade ta över en självklarhet, dels för att det är ont om socinomer. Sedan skulle Ai kunna fatta bättre beslut, som du säger man kan inte gråta till sej pengar utan man följer ett regelverk till punkt och pricka.

Men varför skall vi behålla något som inte behövs, dom är varaselerna har inga rötter i Sverige. En sak om det är folkstams Svenskar , då kan man lägga resuser på dem. Det här inkräktare som har kommit till Sverige bara för att leva gott på våra skattepengar, när dom inte klara ta hand om barnen så plocka socialen dem.

Dom har uppbarligen inte 100% korrekt vandel, då har man inga skäl att få stanna i Sverige.
__________________
Senast redigerad av PalmeKiller 2023-02-05 kl. 18:07.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback