Citat:
Ursprungligen postat av
AfroCondomFactory
Hade hoppas på
skäggbarn när jag klickade på länken.. Fan vad orättvist detta!

Sådana rubriker och reportage existerar för det enda syftet att lura den naive dumsvensken att tro att vi har hårda asyllagar i landet när det är tvärtom.
"9-årig flicka utvisas, trots att hon är född i Sverige och levt här sedan födseln med sin mamma som efter en olycka saknar armar. Nu bedömer migrationsverket att modern inte har rätt att stanna trots att utsikterna att kunna försörja sig i hemlandet Pakistan inte ser ljusa ut." <-- Den texten är fiktiv men något man inte sällan ser liknande av i svenska medier. Hur tror du gemene person tänker när de läser något sådant?
"Ohhh fy vad hemskt, hon måste få stanna. Tänk vilka hårda lagar vi har i Sverige när vi till och med utvisar barn och personer med funktionshinder."
Man lurar alltså medvetet människor med nyheter likt den ovan att vi har tuffa regler och lagar som utvisar invandrarre när samtidigt Ahmed och hans tre vänner som har medborgarskap i Syrien enbart döms till ungdomsvård efter en barbarisk gruppvåldtäkt. Hände för någon dag sedan:
(FB) Misstänkt gruppvåldtäkt i Kungsparken i Malmö (2022-10-23)
Att det finns svenska jurister och tjänstemän som låter denna typ av patrask stanna i landet är vanligare än att barn utvisas, som våra lömska medier gärna vill påskina.