Citat:
Ursprungligen postat av
Valyth
Nyans partiledare kom till platsen med två vita luft-dockor med ansikten påträdda fotografier utav Åkesson och Pehrson med utstuckna ögon. Dessa satte de ovanpå två campingstolar på ett bord eller en bänk. Jag är osäker men de kan ha varit fastbundna också.
Som max kanske det var 50 demonstranter. Sedan var det ett 10-tal beväpnade poliser och skyddsvakter samt några journalister. Alternativ för Sverige stod på andra sidan gatan med ett stort plakat och motdemonstrerade.
Det var en lika konstig/udda tillställning som man kan ana. Barnfamiljer med barnvagn kom fram till de döda dockorna med utstuckna ögon för att titta på dem och islamister stod överallt som pratade om religion.
Där satt dockorna på upphöjda stolar i någon timme tills att de hämtades av Nyans partiledare till en blå personbil som sedan körde vidare in i city. Någon upphängning vågade de tydligen inte genomföra eftersom Mikhail inte gillade att hänga upp dockor.
TV4 och SVT var där och filmade.
https://www.tv4play.se/program/nyhet...ockor/20444949
Egentligen skulle Kungliga Slottets vaktstyrka också marschera på platsen till slottet men de blev väl bortskrämda.
i TV4 säger Mikail Yüksel:
"
Vi kan inte bränna böcker.
Det är bokbål.
Det hade vi i medeltiden, och senast i Nazityskland."
https://www.tv4play.se/program/nyhet...ockor/20444949
Vad hade för kända bokbål under medeltiden?
Om man kunde bränna på medeltiden måste vi väl kunna bränna böcker nu.
Jag tycker det ser ut som om Rasmus Paludan kan bränna böcker.
Om vi inte KAN bränna böcker, vad är det Mikail manifesterar mot?
På Wikipedia står det om bokbål,
före medeltiden,
efter medeltiden,
dom flesta EFTER Nazityskland-tiden,
men inga under medeltiden.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Bokb%C3%A5l
Jag får inte mycket av det här att gå ihop.