Citat:
Ursprungligen postat av
plingirutan
Våldtäkter är inget nytt fenomen och inte heller har de ökat. Brå som källa.
Brå visar tydligt att våldtäkterna har ökat. Länka gärna till din påstådda källa.
https://bra.se/statistik/statistik-u...xualbrott.html
Här kan du se att polisanmälda våldtäkter och grova våldtäkter har blivit runt
25 gånger vanligare per capita sedan 1950-talet:
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Sexualbrott_i_Sverige
Men istället för att ha blivit 2500% fler per capita, så hävdar du att de inte har ökat alls? Som sagt, blir spännande att få din källa från Brå.
Citat:
Skjutningarna, dödsskjutningarna främst. De har ökat men det här är för att som bl.a. sd uppger är om knarkmarknaden. Här blir det intressant för vilka är som som knarkar och har köpkraften? Glöm inte att man sd-anhängare röker på som fan. Vem göder det här?
Källa på att SD-anhängare "röker på som fan"? Samt på vilket sätt har det med dödsskjutningar att göra om man odlar ett par plantor hemma och ibland röker på? Varför har Sverige tiotals gånger fler dödsskjutningar per capita än andra europeiska länder, trots att man röker på mer i de flesta andra europeiska länder, om de två sakerna har någon koppling?
Citat:
Precis som med sexköpslagen där man ger sig på köparen/torsken inte säljaren. Gör samma sak med knark. Inga köpare inga pengar! Svält ut verksamheten. Det blir så klart svårt då det knarkas som fan i det här landet och den man minst av allt anar. På tv nyligensa en röst Där det finns folk finns det knark! Ofattbart men sant. Trist som fan! Jävla knarkare varenda en!
Så du känner alltså inte till att det i Sverige redan är förbjudet att köpa illegala droger?