Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-01-30, 20:28
  #37
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Erdoganet
Jag följer dina resonemang men svarar kort. Om Sverige har problem med muslimer så är det flyktingpolitikens fel och inget som kan åtgärdas med att bränna koraner.

Du följer uppenbarligen inte mina resonemang alls.
Citera
2023-01-30, 20:28
  #38
Medlem
psykoshippiens avatar
Hur funkar det på Åland då?
Citat:
Ursprungligen postat av fluff995
Du följer uppenbarligen inte mina resonemang alls.
Tycks som att du är utvecklingsstörd, svårt att följa folk i deras resonemang ibland.
Citera
2023-01-30, 20:33
  #39
Medlem
ReijoHervonens avatar
Varför skulle nått som inte kan föra nått positivt med sig vara lagligt? Vad är överhuvudtaget poängen med att bränna nått som betyder mycket för andra kulturer?

Här i Finland respekterar vi andra folks kulturer och seder. Även om vi ogärna tar in drivor av invandrare då mångkultur bevisligen inte fungerar.

Sverige tycks ha en annan linje. Man tar in så mycket folk som möjligt från avlägsna kulturer som inte alls passar in med den svenska och sen bränner man det som är heligt för dom. Låter ju som ett recept på ett lyckat samhällsbygge.
Citera
2023-01-30, 20:35
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erdoganet
Jag följer dina resonemang men svarar kort. Om Sverige har problem med muslimer så är det flyktingpolitikens fel och inget som kan åtgärdas genom att bränna koraner. Inget blir bättre av koranbränning, den saken tror jag alla förstår som kan se saker och ting objektivt och var nånstans orsaken är till vissa vill bränna koraner.

Är det här någon slags ironi, sitter du och driver med oss och bara spelar en dumstrutsroll eller vad är det frågan om?
Citera
2023-01-30, 20:43
  #41
Medlem
Finnarna är patetiska. Fråga om de tillåter att man ritar Muhammed? Precis, de är fega små råttor som inte vågar stå upp för sig själva och sin yttrandefrihet. Sverige är ett mycket bättre land när det kommer till den avgörande punkten.

Att förbjuda koranbränning är en slippery slope som det aldrig kan komma något bra ur. Finland är ett förlorat skitland som tagits över av wokecancern. Lika bra att ryssen knullar dom.
Citera
2023-01-30, 21:01
  #42
Medlem
nedboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbreath
Finland går från klarhet till klarhet. De verkar ha allt i ordning där på andra sidan sjön. Mönstersamhälle.

Mönstersamhälle att förtrycka sitt egna folks rätt till yttrandefrihet? Då kan du flytta till Ryzzland, Kina, Nord Korea eller annat valfritt islamistsamhälle för att trivas i ditt mönstersamhälle.

Själv anser jag att alla människor ska ha rätt till yttrandefrihet. Men så är det jag vill ha demokrati och det vill inte du. Det får man acceptera.
Citera
2023-01-30, 21:12
  #43
Medlem
L3nn4rts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brakfesten009
Det är så de här vidskepliga ökenspökena arbetar. Man skall göra undantag efter undantag i vår västerländska tankevärld och lagstiftning så att det passar in i deras muselmannarrativ. Plötsligt så upptäcker vi kanske så småningom att vi måste införa sharialagar för att passa dessa objudna parasiter.
Då är det för sent att ändra någonting. Ser ni inte vart det lutar, vad som ligger i farans riktning? Det gäller vårt fortsatta leverne som en fri och stolt stat och att vi inte skall bli ett lydrike till en global muselmanism. Nu har vi provat massinvandring och det gick ju inte så bra. Låt oss prova massutvandring istället så kan vi nog vända den negativa spiral som håller på att fördärva Sverige!
Se bara hur utvecklingen har varit i Afghanistan: är det så ni vill att det skall bli Sverige också?
Det handlar om att ha lite innanför pannbenet.

Sverige har ju misslyckats totalt och ändå vill du fortsätta på samma väg. Då har man inget innanför pannbenet.
Citera
2023-01-30, 21:22
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erdoganet
Egentligen är det rätt om heliga skrifter bränns i provokativt syfte Yttrandefrihet är inte riktigt detsamma som att ha rätt att provocera
Yttrandefrihet är att få yttra sina åsikter och framföra argument utan att bli varken socialt eller juridiskt straffad för det.
Tyvärr har Sverige ingen yttrandefrihet och tyvärr är Sverigedemokraterna det parti som är starkast för att genom konformism begränsa yttrandefriheten.

Åkessons svans till nazister är satans hycklare. Han visste hur det var innan han kom till makten. Nu stöttar han samma metoder själv.
Yttrandefrihet kan mycket väl tolkas som en provokation.
Någon kan ju provoceras av en åsikt.
Det ingår i yttrandefriheten vi ska värna om. Det är grunden till den frihet vi har att kunna diskutera en åsikt.
Citera
2023-01-30, 21:31
  #45
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
+1

Yttrandefrihet som inskränker möjligheten att göra potentiellt provocerande yttranden är inte yttrandefrihet längre.

Det kommer liksom alltid finnas någon som vill begränsa vissa yttranden, och som kan påstå sig vara provocerad av dem.
Lite så

Generellt tycker jag vi har en rätt bra nivå i Sverige. Finns vissa saker jag skulle vilja lätta upp och vissa jag skulle vilja inskränka mer. Men överlag är det en rätt sund lagstiftning.
Citera
2023-01-30, 21:31
  #46
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenHelsing
Det står inget i YGL om argument. Det som står är:
Var och en är gentemot det allmänna tillförsäkrad rätt enligt denna grundlag att i ljudradio, tv och vissa liknande överföringar, offentliga uppspelningar ur en databas samt filmer, videogram, ljudupptagningar och andra tekniska upptagningar offentligen uttrycka tankar, åsikter och känslor och i övrigt lämna uppgifter i vilket ämne som helst.
YGL avser enbart yttrandefrihet genom media (förutom tryckta medier som skyddas av Tryckfrihetsförordningen). Yttrandefrihet utanför medier försäkras istället i Regeringsformen.


När Dansken bränner en koran så är det alltså Regeringsformen han kan åberopa, inte YGL.
__________________
Senast redigerad av Enterprise 2023-01-30 kl. 21:34.
Citera
2023-01-30, 21:33
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av L3nn4rt
Det handlar om att ha lite innanför pannbenet.

Sverige har ju misslyckats totalt och ändå vill du fortsätta på samma väg. Då har man inget innanför pannbenet.

Nej jag vill absolut inte fortsätta på den inslagna vägen! Jag vill gör en tvär gir, 180 grader, och få ordning på det här landet. Politikerna verkar ju odugliga på att ordna detta.
Citera
2023-01-30, 21:33
  #48
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enterprise
YGL avser enbart yttrandefrihet genom media (förutom tryckta medier som skyddas av Tryckfrihetsförordningen). Yttrandefrihet utanför medier försäkras istället i Regeringsformen.

När Dansken bränner en koran så är det alltså Regeringsformen han kan åberopa, inte YGL.
My bad
1 § Var och en är gentemot det allmänna tillförsäkrad
1. yttrandefrihet: frihet att i tal, skrift eller bild eller på annat sätt meddela upplysningar samt uttrycka tankar, åsikter och känslor,
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback