Lindberg vann före Pozzi och Nordlander på herrsidan. Nordlander satte upp högt tempo från början, bara de andra två kunde följa. Lindberg såg till att ligga tvåa hela tiden och var sen överlägsen på slutet.
På tjejsidan satte Mikaelsson upp stenhårt tempo och ingen följde. Axelsson var närmast där bakom under stora delar av loppet, in mot upploppet tröttnade Mikaelsson betänkligt, tappade tekniken och övriga fältet började ta in. Framförallt österrikiskan Bucher och Axelsson. Bucher hann sen precis om de sista 10 meterna medan Axelsson då tog hand om bronset, men väldigt jämnt över mållinjen. Två tiondelar mellan Bucher på första och Axelsson på tredje.
Tack för det Thax!
Roligt att Elin blev tvåa ifjol och Minna tvåa i år. Mindre roligt att båda i praktiken gav bort ett guld.
Bara en medalj i mixedstafett som fattas för att tangera noteringen på nio från ifjol. Det trodde jag ändå inte vi skulle nå upp till.
En liten rättelse bara att det var finskan som var närmast att följa Mikaelsson i finalen. Hon fick betala ännu dyrare för det på slutet. Men var iaf inte så att Axelsson drog fram fältet där bakom.
Alla de svenska flickorna i skidskyttet har en del att jobba på innan de blir mer kompletta som skidskyttar. Hörnquist som sköt bäst idag har den klart sämsta åktiden av svenskorna. Seldahl som hade bästa åkfarten bommade sju skott idag (dock ännu sämre skytte av Backén som bara träffade 10 av 20 skott). Och ingen av dessa är väl heller någon supertalang (får vänta på att Tänglander skall bli ett år äldre).
Samtidigt så var det de stora skidskyttenationerna Tyskland, Frankrike och Ukraina som lade beslag på medaljerna.
Simon Nordlander
Mira Göransson
Hugo Nilsson
Moa Lindgren
Tuffaste motstånd kommer från Italien, Finland, Frankrike, Schweiz och Tyskland.
Men Sverige har placering 2, 1, 3 och 13 på individuella loppen och är seedade nummer 1 i startordningen före Italien och Finland.
Vi har för få guld för att utmana de bästa länderna men över totalt antal medaljer är vi med i en jämn kamp. Tyskland leder med 14 medaljer totalt sen har fyra länder 13 medaljer (Sverige, Österrike, Italien och Frankrike) med Polen strax bakom med 12.
Lite tveksam till uttagningen av Moa Lindgren, som inte visat någon större form här. Känns inte helt bra med svagaste kortet på sista sträckan. Medveten om att hon var näst bäst på fristilsloppet, men hade ändå känts bättre med Mikaelsson i stafetten. Om hon nu inte är helt slut sen igår.
edit: Nu är de igång.
edit2: Drönare i luften! Det var en positiv överraskning. Vi verkar kunna följa hela sträckan.
__________________
Senast redigerad av Thax21 2023-01-27 kl. 10:03.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!