Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Tjejers fantasilöshet slår även igenom på smeknamn. Killar har massor med kul namn på sina sporthjältar, t.ex Tumba, Bempa, Blixten, Bulan, Foppa, Garvis, Hammaren, Honken osv 100-tals exempel. Tjejer har inte smeknamn på varann, de verkar inte gilla varann? Det mesta de kan tänka sig är att kalla Ulrika för Ullis eller Ica och andra förkortningar. "Foppa" på en tjej, glöm det.
Det har inte med fantasi att göra. De där smeknamnen är funktionella, och signalerar tillhörighet i en grupp. De uppstår i fotbollslag, på manliga dominerade arbetsplatser och i lumpen. De där gemenskaperna är ofta männens primära gemenskap, men så är det sällan för kvinnor.
Och helt ärligt, skulle du knulla en tjej som kallas Stenis, Monkan eller Flöt-Elin? Det är helt klart lesbian-vibbar på tjejer med smeknamn.