Citat:
Det var inte likviditeten det handlade om, utan att någon kommer att börja ställa frågor innan de skickar dig hundratusentals dollar för dina coins. Där spelar det ingen roll vilken coin du har råkat köpa.
Citat:
Inte alls svårare, det gör lika enkelt på valfri exchange.
Risken med BCH och Doge är snarare växelkursen, som är mer svängig än bitcoins. Sedan är det som sagt svårare att växla dem till och från fiat.
Citat:
Du behöver inte nämna försumbara risker.
De är lättare att stänga ner också, eftersom de inte är lika decentraliserade, men den risken är nog försumbar. (En stablecoin däremot kan stängas ned med ett pennstreck, i stort sett.)
Citat:
Tvärtom, de är mycket billigare i transaktionsavgifter.
Ingen fördel alls gentemot bitcoin, alltså.
Citat:
Nu handlade ju exemplet om att helt enkelt köpa och hålla under mycket kort tid och därefter sälja igen. Häng med i de trådar som du kommentera, tack.Vi kan alltså konstatera att om man vill syssla med att kringgå KYC och dylika ljusskygga aktiviteter så går det lika bra, eller kanske ännu bättre med andra coins än just bitcoin.
