Citat:
Ursprungligen postat av
HasseKlasse
Det finns väldigt begränsat utbud av många saker, men som ändå är helt värdelösa när ingen efterfrågar dem.
Precis, ingen efterfrågar dem...
Bitcoin däremot har en efterfrågan
Citat:
Ursprungligen postat av
HasseKlasse
För att en transaktion ska genomföras så måste både köparen och säljaren känna att de fått mer värde efter transaktionen, än vad de hade före.
Som med allt som det handlas med.
70% av alla existerande Bitcoins har dock legat orörda det senaste året, vilket tyder på att det bara är en minoritet som är beredda att skiljas från sina Bitcoin till dessa priser.
Citat:
Ursprungligen postat av
HasseKlasse
Du verkar värdera dina Bitcoin högre än vad jag gör. Så övertyga mig om varför jag då ska bjuda över din egen värdering för att få något tillbaka som jag inte tillskriver något större värde. Det är min efterfrågan du är beroende av för att det ens ska finnas något värde.
Om du inte tror du att Bitcoin har ett högre värde i framtiden, så gör du rätt att inte köpa Bitcoin. Men hoppas du har bra lägg för den slutsatsen bara.
Jag har efterfrågat belägg från dig, men du har inte kommit med några, vilket får mig att tro att du inte har någon vidare aning om vad du pratar om.