Citat:
Ursprungligen postat av
Tillfkonto12
Detta fenomen fanns redan när jag gick i skolan på 80- och 90-talen. Det kunde komma in någon tjomme som inte gjorde annat än att prata skit i 40 minuter och uppbar lön för det. Naturligtvis populära hos eleverna men knappast bra för deras studieresultat. Varför fortsätter man att acceptera denna icke-lösning? Varför har just läraryrket så groteskt låg status? Vilken annan akademisk yrkesgrupp skulle acceptera att någon obehörig kom in och började jobba inom deras verksamhet?
Nu är ju en beröring lärare inte alltid bättre än en obehörig, men chansen ökar ju iaf.
Jag har iaf lärt mig saker just för att tjomme kom in och körde sitt race i 40 min, så även en dålig vikarie har ibland varit riktigt givande, även om ämnet spårade ur.
Att hitta behöriga lärare är ju inte så lätt eftersom arbetet är ganska dåligt betalt och många av förmånerna som en lärare hade har försvunnit, eller snare dragit ner.
Att vara vikarie är ju svårt, hur förbereder man sig att ha en lektion som någon annan förberett? Du får ju inte betalt för att gör en efterforskning kring vad som ska gå igenom och förbereda dig så värst mycket. När man inte känner eleverna så blir man väl lite mer återhållsam och bara försöker hålla en lektion flytande, det är ju svårt att syra upp och göra förändringar då.