Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-07-19, 22:24
  #13
Medlem
Brandbils avatar
Kul att höra, grattis!
Citera
2006-07-19, 23:11
  #14
Medlem
herrmickes avatar
Grattis!!!
Citera
2006-07-19, 23:16
  #15
Medlem
Packans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dreamon
Grattis!

Och lycka till med kunderna som bräkar om att det inte går att få bytt en glödlampa på bilen längre. Eller nötter som VISST GÖR RÄTT ute vid pumpen och som anser att det är ditt personliga fel att där inte kommer någon bensin.


Några fraser att lära dig. Glöm inte det påklistrade leendet:

1. Där är två knappar/slangar. En för 98 och en för 95. Du har nog tryckt/tagit på fel slang/knapp.

2. Jaså sa du inte två korv med bröd utan två korv med ETT bröd. Det ordnar jag snabbt. Som det kan bli.

3. Men det är väl klart att du måste visa legitimation när du hyr släp. Och jag är inte din kompis ok!

4. Nä du får inte tanka bilen och komma in senare och betala.....För att vi brukar inte låta knarkare göra det förstår du väl.

5. Ja chefen, det är klart jag vill stå och sälja korv med bröd på julafton. Jag tar gärna nattpasset då.

6. Nä jag kan inte byta olja på din nya tjänstebil. För vi har ingen verkstad. Jag vet att där fanns en här för 5 år sedan men den är borta nu. Mmmm det är för jävligt asso.

7. Självklart så skall jag hjälpa dig tanka så du kan stå bravid och prata i din mobiltelefon. Det är bara kul att komma ut från kassan lite.

8. Hejsan! Lite glass och godis ja?! Var det bra så? Vill du ha det i en påse? Då blir det 59,90. Du drar kortet med magnetremsan till vänster. Och så slår vi koden. Tack så mycket! Hejdå! Hejsan! Lite bensin idag ja?! Var det bra så? Då blir det 450 kronor tack. Du drar kortet med magnetremsan till vänster. Och så slår vi koden. Tack så mycket! Hejdå!

Haha
Citera
2006-07-19, 23:17
  #16
Medlem
Mesharrys avatar
dumpost
Citera
2006-07-19, 23:19
  #17
Medlem
Garfield.coms avatar
Med tanke på att det är en mack en bensinstation....här är pumparna, här frukt&grönt, lite tidningar här borta.....jaha
Citera
2006-07-20, 01:16
  #18
Medlem
TheMPGs avatar
om det är ett ghetto du ska jobba i så kan jag ge dig lite fraser att träna in, som jag lyckades lära mig under min tid på shell i tensta


"Nej det är fast pris på oljan"


"Ursäkta, men jag tror du glömde betala för den där"

"Jo men serru, vi måste ta pant när vi lånar ut verktyg för annars drar folk med dom.. Nej inte du Latsi, men du vet, lika bra så, alla måste göra det"

"Nej tyvärr inte halva priset på bullarna för att dom legat 2 timmar"

"Utsäkta, men dom där är till för att tvätta rutorna med"

"nej vi har inte ramlager till nissan sunny"

"du kan ju inte komma och klaga på att bilen inte blir ren på det billigaste HÖGTRYCKSPROGRAMMET när du inte tvättat bilen sen i vintras"

"TA KASSAN, ÅKER EFTER DEN DÄR JÄVELN!!" (smitare)
Citera
2006-07-20, 20:12
  #19
Medlem
Schnyggves avatar
Tack så mycket alla! Nu har jag jobbat min första dag och det gick asbra...fast jag hade ju mycket rutin, sen mitt förra jobb på en station inom samma kedja! Men det känns kul!

haha många av dessa scenarion känner man ju igen...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback