Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
I din iver att smutskasta pappor som kämpar i vårdnadstvister så glömmer du helt bort att mammor utgör hälften av förövarna när barn dödas så vad exakt är det politikerna ska engagera sig i?
Det aktuella fallet i Luleå är inte unikt, det är inte länge sen en svensk mamma dödade sina två barn i London och de var i ungefär samma ålder som pojken i Luleå. Hittills har vi inte sett några upprörda röster kring den tragedin men i när det gäller pappan i Luleå så vill helt enkelt inte vissa mindre begåvade personer i tråden ens överväga om pappan blivit utsatt för systematisk diskriminering av socialtjänsten trots att han själv uppgett det till olika personer vid olika tillfällen.
Man får en känsla när man läser igenom allt om den här vårdnadstvisten att den verkar handla om två personer som har använt barnet som en bricka i sin personliga konflikt?
Vad som sen hände i januari och varför det ens inträffade går att diskutera men att skylla allt bråk innan barnets död på pappan ter sig helt orimligt. Det kan omöjligt bara vara den ena förälderns fel om en bitter vårdnadstvist pågår i hela 7 år.
Barnet har helt uppenbart mått bra och varit väldigt glad i pappans sällskap under vistelsen i Malmö och Köpenhamn sommaren 2022, vad som sen hänt är svårare att förstå.
Wow! Alexander Rad måste vara en riktig jävla dunderfarsa som eventuellt lyckades umgås litegrann med sitt barn i Malmö och Köpenhamn utan att göra barnet illa till mods… eventuellt.
Låt oss således fullständigt ignorera det mycket stora antal trovärdiga uppgifter och vittnesmål som på ett sällsynt otvetydigt sätt ger bilden av Alexander Rad som en av landets i särklass sämsta pappor, inklusive bl.a:
en lång och väldokumenterad historik av uttalanden från barnet kring umgänget med sin pappa samt barnets reaktioner och upplevelser av pappans agerande och personlighet,
en lång och väldokumenterad historik av uttalanden från barnet kring umgänget med sin mamma samt barnets reaktioner och upplevelser av mammans agerande och personlighet,
en lång rad mycket trovärdiga vittnesmål,
pappans väldokumenterade beteendemönster och ageranden gentemot bl.a. barnet och mamman,
pappans uttalanden och erkännanden under rättegången,
teknisk bevisning,
domen,
o.s.v.
Allt sådant strunt bör vi självfallet ignorera fullständigt för att istället fullständigt okritiskt fokusera blint på enstaka uppgifter om ett eventuellt OK sommarhäng med farsan i Skåne och Danmark. Sedan bör vi dessutom självfallet dra den extrema och fullständigt omotiverade slutsatsen att ett OK/trevligt sommarhäng i Skåne och Danmark betyder att en av allt att döma gravt empatistörd och allvarligt narcissistiskt personlighetsstörd farsa som nyligen kvävt sin vettskrämde son till döds egentligen i grund och botten var en bra farsa och lämplig vårdnadshavare.
Enligt denna logik var Joseph Fritzl kanske inte heller en så dålig farsa trots allt? Han och hans dotter Elisabeth hade ju eventuellt en rätt trevlig vistelse i Sankt Pölten några månader innan han kastade in henne i den underjordiska fängelsehåla där han sedan under 24 år våldtog henne tusentals gånger (ofta på utstuderat förnedrande sätt inför deras barn som Elisabeth tvingats föda fram i ensam i mörkret med en smutsig handduk och en sax som typ enda hjälpmedel). Fritzl brukade dessutom köpa julgran till fängelsehålan till julen. Sicken jädra farsa!!! Måste helt klart varit diskrimineringen av Lawnmower2020LonelySadGuyWhoWasAShitDadButBlamesHi sFailuresOn”DiskrimineringAvMänIVårdandstvister”Wi thoutPresentingAnySupportingEvidence och hans polare som gjorde att Fritzl började bygga en fängelsehåla tillägnad sin dotter, och att han redan långt tidigare i livet dömdes för en överfallsvåldtäkt.
Det ä diskriminering faktiskt! Det är ”Diskräminäringen av Dads” som gör en eventuellt bra dad under ett eventuellt nice häng i Skåne/Danmark till en gravt empatistörd och hänsynslös dad retroaktivt via tidsmaskin så att en bra dad blivit empatistörd och hänsynslös dad redan innan han ens blivit en dad. Och senare gjorde dessutom ”Diskriminäringen av Dads” pre-tidsmaskinresan-dad till en barnamördar-dad.
Mvh
Lawnmower20LonelyAndBraindeadShitDadWhoLostVårdnad enPgaDiskriminäringAvShitDadsWhoseRightsToBeAShitD adShouldBeAHumanRightOrElseIWillCopyPasteTheSameMe ssage300TimesInThisThreadRegardlessOfWhatAllYouShi tDadHatersSay