Citat:
Ursprungligen postat av
PippiPfogeln
Jo, för det är möjligt att diskriminering och manipulation kan ha haft att göra med gärningsmannens dåliga mående. Var han ett offer för en konspiration av en psykiskt misshandlande mamma och rasister/sexister inom myndigheterna? Var pojkens uttryckliga ovilja att vara hemma hos pappa ett resultat av mammans manipulation? Om vi leker med den tanken, hur trovärdig är den jämfört med storyn om en kontrollerande narcissist som gör allt för att skydda sin egen självbild gentemot en mamma och en pojke som inte kan bekräfta hans sårbara ego? Båda tolkningarna av den här historien har en del liknande exempel från verkligheten. Hur var det i det här fallet?
Vi vet helt enkelt inte. Det som är intressant är varför någon underhåller tanken. Vi vet att gräsflyttaren har haft en hemskt bitter vårdnadstvist bakom sig och att han därför använder den här historien för att belysa sin egen vårdnadstvist. Men han kan ju fortfarande ha rätt, oavsett hans behov av bekräftelse. Vad talar för att hans teori är mer trovärdig än någon annan teori? Jag tänker att vi får ge honom en chans att lägga ut alla argument han har och så får vi ta itu med dem ett efter ett.
Men är fakta öht viktigt för dig?
Vadå "leker med tanken"?
Varför skulle detta inte ha framkommit någonstans, vare sig i FUP eller rättegång eller vittnen?
Det blir ju enkom spekulation om du ba: Jo, det kan ha hänt.
Med tanke på att pappan anmält allt, och inte lämnat ngt åt slumpen, varför anmälde han då inte till DO? JO? IVO? Någon som har belägg och länk för att socialtjänsten agerat via rasism?
Om det inte finns något som helst belägg för detta,då ska man inte lägga fram det som en sanning.
Annars kan vi ju lika gärna påstå att TinTin säkert var jobbig den kvällen eller slog sin pappa och det var därför han sedan dödade honom.
Rent hypotetiskt kan ju allt vara möjligt.
Är fakta (det vi VET här och nu) öht intressant för dig?