Citat:
Ursprungligen postat av
Mikaelia
Varför ska alla ha massa jävla stöd hela tiden? Elstöd, coronastöd och allt vad fan det heter. Folk har råd och krisar det får man väl köpa något billigare eller sälja av en bil. Så jävla trött på rövslickeriet på medelklassen.
Det är så här man eldar på en brinnande inflation mitt i Europas och Sveriges kanske mest allvarliga kris sedan WW2.
Men jag håller med dig. Det är ett förbannat stödjande hela tiden. För inte medelklassen sitt så skriker dem. Samtidigt är det alla andra som för betala för det då de satt sig i större hus än de har råd med.
Nu är det ju dock inte helt klart med elstödet och hur det skall utformas trots Ebbas löften och löften...
Läste en intressant artikel annars idag där de också tog upp att de är lite för tidigt att andas ut då det kan bli minst fyra till likadana månader.
Fast å andra sidan så går mina skattepengar hellre till svensk medelklass i för stora villor än jag ger det till kriminella klan flyktingar eller i utlandsbidrag.