Citat:
Ursprungligen postat av
Anywhan
Jo förstår du det är inte ovanligt att längst fram i huvudcylindern dit kolven aldrig går har det pga fukt bildats rost! När du luftar och trycker kolven i huvudcylindern ända fram skadas gummipackningarna av den skrovliga ytan som rosten har skadat, Bingo! Nu får du antingen renovera huvudcylindern eller köpa en ny.
Jag har själv råkat ut för detta när jag har bett en amatör om hjälp.
Detta är anledningen till varför du skall använda en vacuumsug.
Naturligtvis kan du lufta ett hjul i taget! Det är så amatörer gör!
Är det rost i cylindern är den fan kass ifrån början, men det är sant, det kan skada packningarna om den är i så dåligt skick att den rostat på insidan,men jag har luftat många bilar genom åren, och aldrig stött på några problem med huvudcylindern, men bromsvätskan får vara bra kontaminerad med vatten om det ska börja rosta inne i huvudcylindern.
Menar du att "proffsen" luftar alla oken samtidigt?
Jag föredrar att lufta tradionellt framför vacuumsug alternativt att man trycksätter behållaren en aning, det är det allra smidigaste.