Citat:
Ursprungligen postat av
sebastianlarsson2
För orimligt höga vinster är en oerhört stark indikation på monopol, rent seeking, artificiella moats och anndra saker du tycker illa om givet just att du är en marknadsinriktad person. Det är din egen socialistiska lära som gör att du inte fattar detta; det är väl bra att du lärt dig att det är dåligt för dig att staten äger ditt liv, men ingen har lärt dig hur en marknad utan staten fungerar. Utanför den här lilla byn kan man alltså tycka att saker fungerar dåligt utan att det betyder att staten borde kliva in. Den där kopplingen till det röda 70-talet gör du helt själv.
Tja, då kan du ge mig en procentsiffra på vad som är en "övervinst" eller är det möjligen så att "övervinster" alltid, per definition, finns i företag som andra äger än en själv?
Du kommer säkert ihåg hur (S) satte igång med en "övervinstutredning" i början på 70-talet. (Utredaren dog på sin post men det är en annan historia). (S) skulle finansiera en kraftig utbyggnad av den ofantliga sektorn och ville att företagen skulle bekosta det hela. Fackförbunden med Meidner i spetsen vädrade morgonluft och tog fram löntagarfonderna. Det minns vi alla hur det slutade.
Vad som trots allt hände var att arbetsgivaravgifterna höjdes under hela 70-talet. Stor kris inom industrin och massdöd bland företagen.
Nä, om svenska industriföretag mår bra mår fosterlandet Sverige bra. "Övervinster" är bara ett ord för simpla privategoister och småkapitalister.