Hon har, i vart fall sedan 2005, varit oerhört störd över "rasismen", läs t.ex. hennes artikel i AB
https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...r-ar-krankande.
Men bilden av henne är naturligtvis mycket mer komplex än vad hon själv beskriver i denna intervju eller i hennes CV. En mycket kort sammanfattning (referenser);
1 Hon hade en enormt tuff start som ungdom i Sverige, för att inte säga mörk med prostitution & våldsinslag i sin första relation. Efter att ha bildat familj med Allan Bergquist, som hon sedan fick tvingar med, fick hon styrkan att orka tänka på politik.
2 Hennes val av FP (L) gick inte till som hon sa. Hon frågade första gången hon var i Riksdagen vilket parti som passade henne bäst och fick då med sig en broschyr från ENBART FP. (enl. anställd i Riksdagen)
3 I samband med att hon kom in i Riksdagen för FP 2002 informerade hon kaxigt att hennes mål var att bli statsminister! (i direkt motsats till vad hon sa i intervjun med Malou)
4 Trots en möjlighet att bryta mönstret och älska sig själv, såsom t.ex. de homosexuella som accepterade "skällsordet" BÖG under mottot "kärt barn har många namn", valde hon att attackera ordet NEGER, se
http://www.aftonbladet.se/debatt/a/z...r-ar-krankande. Men istället väljer hon att hata ordet NEGER.
5 Hennes mor är kristen men hennes far var muslim. Inför valet 2006 gav hon ut en bok (ett häfte på 54 s) "Flickorna vi sviker". Hon hade förstått allvaret med hedersmord, över 100 miljoner könsstympade kvinnor och de växande problemen även i Sverige. Sannolikt var detta anledningen att hon fick 24 timmars livvakter från SÄPO.
6 Reinfeldt valde henne direkt som migrationsminister i sin första regering. Hennes reaktion var direkt att detta var patetiskt att hon skulle hantera dessa känsliga frågor såsom svart kvinna.
7 2012 separerade Filippa och Fredrik Reinfeldt. Varför? Filippa ertappade Nyamko med en "Monica Lewinsky" i statsministerrummet i Rosenbad. (SÄPO)
8 Denna Linda Staaf strategi höll på att sluta med en förlovnings fest på Grand Hotell. (SÄPO)
9 I januari 2013 meddelar hon plötsligt mitt i valperioden att hon slutar med politiken.
10 I Aftonbladet och Expressen publicerades direkt en par mycket kritiska artiklar med kommentarer från sina medarbetare att hon ansågs bl.a. lat mm. Dessa raderades kort därefter.
11 Skavlan intervjuar henne i mars 2013 och frågar då om det finns någon sanning i ryktet med kopplingen till Reinfeldt. Hennes kryptiska svar blev då "Du får väl vänta tills det står i Expressen", se
http://www.expressen.se/nyheter/du-f...r-i-expressen/.
12 Sju år senare väljes hon som partiledare för L för att ta L åter in i borgerligheten och i regeringen samt för att ha möjlighet att åstadkomma detta - INTE exkludera SD.
Summering; Nyamko Sabuni är en intressant företeelse i svensk politik med både mycket positiva men också "problematiska inslag". Varför hon nu åter igen väljer rasistkortet och gör en "Harry och Meghan" är lite svårt att förstå? Speciellt som det verkar att hon INTE vill tillbaka till politiken. Hjälper denna strategi L eller kanske tom SD som slipper all idiotisk "rasist" focus?