Citat:
Ursprungligen postat av
homolobbyist
Från
Luciatåg på Wikipedia:
Jag tycker om traditioner men de utvecklas och förändras ständigt vilket är ett sundhetstecken. Luciasången är mindre än hundra år gammal och i ett "riktigt" luciatåg ska tärnorna vara tolv till antalet. Stjärngossar, tomtar och pepparkaksgubbar är nya påfund. Att i det här fallet stoppa luciatåget helt för att SD-toppen inte tycker luciatåget är exakt som han förväntar sig är bara tramsigt.
Jag tror inte han stoppade luciatåget för att det inte var exakt som han förväntade sig.
Personen som skulle spela Lucia identifierade sig som ett "hen". Det framgår av artikeln. Att ett konservativt och traditionalistiskt parti som SD kommer motarbeta vänsterideologi i alla dess former säger sig självt.
Hen-individer får helt enkelt hålla sina egna Luciatåg i hemmet hädanefter. Inte så intressant att vara ett hen när man inte får visa upp sin sexualitet i offentligheten kanske? Tror vi har sett peak alternativ könsidentitet nu och folk börjar på allvar tröttna på dessa exhibitionistiska sexualdårar.