Citat:
Ursprungligen postat av
enhalvboj
Det var inte vänstern som förbjöd denna. Det var brunhögern.
Enligt tradition kan det vara vilket jävla kön som helst. Den första var en man och sedan dess har många varit det, viket har tagits upp tidigare i tråden.
Det är SD-hjonet som gör en politisk grej av det genom att utnyttja sin politiska makt till att förbjuda det.
Jag säger inte att det var vänstern som förbjöd det. Jag säger att man försökte lura på honom och kanske fler faktiskt, något som de inte ville ha. Man kunde ha sagt till i förväg att det handlade om någon typ av transgender-demonstration.
Skulle dessutom inte förvåna mig om det var politiskt också. Nu ska vi visa SD:aren.
Nej! Det Lucia kvinnor. Det finns "en" berättelse där man hade en man istället för en kvinna för att Lucia skulle servera något ur en kagge som ansågs för tung för en kvinna att bära. Det har man tagit som intäkt för det, men även den som skrev ned det menade att Lucia egentligen skulle vara en kvinna. Det var ett spex.
Fundera själv om Sankta Lucia var en man eller inte. Lite som om Jesus var en man eller en kvinna.