Citat:
Ursprungligen postat av Sulle_bulle
Hej det är så att jag går i Gymnasiet just nu.
Jag går nv med inriktning Ma&da. Jag satsar på att gå ut med ungefär 20,0 i snitt, eller iaf hoppas. Har tänkt mig att satsa på att bli doktor, och specialisera mig inom något. Jag har haft många funderingar och vill innerligt åka till Kanada och studera dära, jag var där under sommaren och jag vill väldigt gärna komma bort från sverige efter mina gymnasiestudier. Jag pratade lite med min kompis och han sa att det kostar 15000 US dollars att studera där för mig som utlänning per år, och att det är halva priset om man bor där. Han pratade även om att jag ta mina masters eller något liknande här i sverige och sedan åka till kanada och plugga de två sista åren där.. är detta möjligt? Ett annat sätt som jag tänkt mig är att söka Visum till kanada, eftersom att min morbror bor där så kanske de kan gå, och så blir ungefär 7000 US dollars per år. Boende och mat är inget problem för att jag har många släktingar och vänner som bor runt om i Kanada. Andra frågor som jag tänkte fråga er är om det är lätt att få visum i Kanada?
Är det lätt att få Stidendium om man vill studera i Kanada?
Hur lätt är det sedan att bosätta sig där?
Kan man plugga hälften av åren i svenska universitet, och sedan hälften i Ett kanadensiskt?
Uppskattar alla svar hjärtligt!
mvh Sulle
Du verkar ha förstått detta men bara för att klargöra så är Kanadensiska läkarutbildningen annorlunda än den svenska. I Kanada tar studenterna först en master inom ett område, vanligen biologi men det kan även vara något så skilt som historia. Därefter går man tre år i Med. school. För att komma in där görs ett test. Konkurrensen är självklart hård, för de bästa skolorna är den sannolikt mördande.
Jag läste för några månader sedan om just läkarutbildning i Nordamerika och jag fick intrycket av att det var väldigt svårt att bli tillåten att få "ta" en amerikans plats. Dina släktingar kan dock vara en bra hjälp för att få ett visa.