Citat:
Ursprungligen postat av
Ruskigbuss
Tråden handlar alltså inte om Ukraina, tyska statskupper, judar eller ens Nya Dagbladet själva, inte heller ska den användas för att samla in pengar till någon.
Tråden handlar om att en tidning fått ett konto avstängt för att inte ha uppgivit de uppgifter som banken, enligt lag, är tvungen att samla in. Det går också att ta upp om insamlandet varit för nitiskt, mer än vad lagen kräver etc.
OT raderat.
/Mod
Citat:
Ursprungligen postat av
YP4XQ
Fan är det frågan om? Vem på Länsförsäkringar driver politisk agenda genom dem?
Alternativt.
Vilka styr över Länsförsäkringarna ?
Citat:
Ursprungligen postat av
knusselsvamp
I dagens uppdatering kan man läsa att banksekretessen troligen brutits och att ärendet ska granskas noga. Vad tror ni om utsikterna för tidningen och den juridiska processen ?
https://nyadagbladet.se/ledare/sanno...de-granskning/
Det är miljonfrågan.
Men jag kan inte se hur Länsförsäkringarna skall kunna framstå som seriösa under en rättegång, vilket talar för tidningen och dess lednings kan vinna detta.
Det som talar emot är väl diverse paragrafer där de har tolkningsföreträde och att det finns en lag för "vanligt folk" och en för oppositionella.
Om Länsförsäkringar får pisk i tingsrätten så är ju frågan om de själva vill överklaga till hovrätten sedan.
Vilket skulle vara väldigt anmärkningsvärt.