Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-12-08, 10:20
  #121
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
vilken tur att det inte var du som bestämde då. För du tänker att Hitler hade varit nöjd med Polen? Får jag fråga såhär, Behöver länder ha ett försvar?

Vi kan också fråga såhär, Om Bungerdvärgen mot all förmodan lyckas ta över Ukraina, tror du han är nöjd då?

Ja, Hitler hade nöjt sig med Polen. Det finns inget som tyder på annat. Han ville ha tillbaka den mark som judarna stal från Tyskland genom Versaillesfreden.

Om Putin nöjer sig med Ukraina är oklart. Om han går in i ett nytt land (andra korrupta tattarländer som Moldavien räknas inte) så kan det vara läge att sätta hårt mot hårt.

Återigen: Varför ska västvärlden lyfta ett finger för ett genomkorrupt Ukraina som tidigare har gett västvärlden fingret?

Låt ryssen göra vad de vill med sina korrupta kusiner. Det angår inte oss.
Citera
2022-12-08, 10:23
  #122
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Citat:
och att man vill förgöra den Ryska militären.

Ingen vill förstöra den ryska militären – alla vill hindra den ryska militären från att föra imperialistiskt anfallskrig.


Citat:
Men NATO vurmandet förstår jag inte.

Stödet till Nato är en konsekvens av ryskt hotfullt beteende och lanserade imperialistiskt anfallskrig – underlättade det förståelsen?


Citat:
Flashback brukade vara ett forum som var anti-etablissemang.

Är det ett hårt slag för Ryssland att se att vanligtvis lättgenomförda påverkanskampanjer inte längre genomförs framgångsrikt, nu när Ryssland har visat sig vara ett imperialistiskt anfallsland?

Det är inte hela historien.
Är du medveten om att Zelensky skrev på att avtal som tillåter utländska aktörer att förvärva mark i Ukraina? Bill Gates påstås ha köpt men just Gates köp saknar källa. Att Amerikaner köpt är verifierat.

Som en del av invasionen förlorar USA åkermark. Sen handlar såklart inte allt om åkermark jag skulle bara ge dig ett exempel på vad kriget egentligen handlar om.

Med Ukraina under sin vinge skulle USA kunna:

1. Äga Europas "matfabrik" Ukraina
2. Ha en relativt billig stor armé nära Rysslands gräns för att kunna lägga mindre försvarsfokus i Östra Europa. Med 2 rejäla arméer i Polen och Ukraina kan USA lägga allt fokus i andra världsdelar.

Ukrainas potential är generellt underskattad av allmänheten, visst nuvarande status innan och under kriget var ju fattigt och korrupt, men de geopolitiska läget är gynnbart, i framtiden med överpopulation ska veteproduktionen ej underskattas samt ca 40 miljoner människor.

Ukraina hade kunnat bli en mäktig allierad till "Öst" under Rysslands vinge, ingå i Kina/Iran/Ryssland en eventuell framtida öst pakt. Givetvis var "The good guys" USA tvungna att stoppa detta.


Sen är det ju på sätt och vis bra för oss i Sverige. Vi får beskydd från USA och vi tillhör den rika demokratiska delen av världen.
Men där finns stora faror med ett USA-ägt Europa och nu används ett Europeiskt folk som kanonmat för Amerikanska intressen.
Citera
2022-12-08, 10:26
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Riddim
På ett sätt kan jag förstå din inställning här då det faktiskt grundar sig i en slags realism. Krigets slut kommer antagligen vara någon form av kompromiss som inte gör någon glad men som alla (eller de flesta) kan leva med.

Å andra sidan... Hade det bara inte varit för att du runkat så inihelvete mycket rysskuk ända sedan början av Rysslands invasion av sitt grannland Ukraina så hade jag kunnat ta dig på större allvar. Allt du skriver är alltså att betrakta som en partsinlaga med propagandistisk innebörd. Alltså ställer jag mig tveksam till förhandlingar och anser att Ukraina bör fortsätta pressa kniven mot strupen på Putins regim så länge det ger frukt. Det kommer att vara mycket viktigt vid ett framtida förhandlingsbord. Sedan hoppas jag att femtekolonnare i väst kommer att få vad de förtjänar.
EU försöker hävda att statsgränser aldrig mer får flyttas annat än om det sker typ som när Tjeckoslovakien separerade respektive Tyskland förenades 1990 (vilket ju i praktiken nästan aldrig är fallet: nya stater skapas nästan alltid med hjälp av/efter krig, våld eller hot om våld). Samtidigt hävdar man t ex att Kosovo är en legitim stat, som har tillkommit på ett legitimt sätt. Kosovo ÄR en anomali om man hävdar att "internationell rätt regerar överallt" på det sätt som EU numera gör. Som sagt, hyckleri.


Jag anser att EU måste ge upp ett antal illusioner eller "pretences":

1. "Efter år noll /1945 eller runt 2000/ gäller nya regler och normer i alla sammanhang, för det bestämde vi". EU, USA och NATO lever själva inte upp till detta, och deras egna statsgränser har tillkommit på en mängd sätt som inte alls hade tvättat under de normer man hävdar idag och vill påtvinga alla andra.

2. EU och NATO anser sig vara någon sorts tvillingsöner till FN och ha del i FN:s moraliska auktoritet. Det där stämmer helt enkelt inte.

3. "Vi strävar efter att hålla uppe Pax Americana och insistera på att ingenting får utmana USA:s ledarställning, men vi anser inte att detta leder till någonting som är skadligt för oss själva". Det är blindhet. EU accepterar mer eller mindre att vara slavar på den amerikanska triumfvagnen, och att Europa får betala mycket av kostnaderna för USA:s krig och proxykrig överallt i världen. I längden är det ohållbart och farligt.

4. Släng drömmen om ett kvasi-federalt Europas Förenta Stater i papperskorgen!
Citera
2022-12-08, 10:27
  #124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haverism
Diplomati är det bästa försvaret i det långa loppet. Framförallt när man har stora starka grannar. Ukraina hade inte klarat sig mer än en kaffekvart utan den ekonomiska och materiella doping som västvärlden har pumpat in i landet i åtta månader. Det hade inte Sverige heller. Sverige lyckades emellertid hålla sig utanför både första och andra världskriget, utan att så mycket som avlossa ett skott. Och detta trots att vi var ett land rikt på naturresurser och med ett väl utbyggt transportnät. Tydligare bevis än så på diplomatins överlägsenhet går inte att få.

Diplomati hade ju noll påverkan på Putin.
Så eftersom det inte fungerade så får man helt sonika med våld kasta ut våldtäktsarmén...
Citera
2022-12-08, 10:31
  #125
Avstängd
Ska man bara snabbt sammanfatta det så har Ukraina ett gynnsamt geopolitiskt läge samt är något underskattade för framtiden eftersom de är på gränsen mellan Öst/Väst, har enorma vetefält och en rätt stor population och hyfsad industri.

För USA att "sno åt sig" Ukraina hade varit en stor seger, precis som för Ryssland att ha dem i sin intressesfär.

USA skiter i att det dör hundratals Ukrainare om dagen.
Det här har dom gjort förr.

Att underblåsa nationalismen i Ukraina och hjälpa till med statskuppen 2014 var ingen "big deal" för dom.
Sanktionspaket och vad Ukraina skulle få som militär hjälp var planerat sedan länge
Kriget var förutspått.
Citera
2022-12-08, 10:53
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Då agerar man NÄR/OM det händer, inte innan det händer.



Nej, man agerar innan Ryssland har trupper i ditt land, genom att skriva under/gå med i en försvarsallians, när man har lärt sig av historien vad imperialistiska diktatorer kan hitta på, trots retorik.
Citera
2022-12-08, 11:09
  #127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Du kanske har missat den där lilla detaljen om att avtalet gällde så länge polackerna inte attackerade etniska tyskar i Danzig-området. Hitler var tydlig med detta. Storbritannien ville förstöra Tyskland till varje pris (läs bara Churchills alla citat innan kriget) så några avtal var helt betydelselösa. Storbritannien hade bestämt sig för länge sedan. De behövde bara en anledning till att förklara krig.



Det är fortfarande helt orimligt att slakta ekonomin för Ukrainas skull oavsett vad du skriver.



Ekonomi kommer långt efter frihet och demokrati i behovspyramiden.

Ekonomin är inte statisk – den har alltid gått upp och ner och kommer att fortsätta att göra det så länge ekonomin inte är föremål för rysk diktatur.
Citera
2022-12-08, 11:14
  #128
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
EU anser sig vara en global aktör och deras maximer, regler om internationell rätt, "rules-based international order" etc antas därmed ha giltighet (åtminstone vara värda att hävdas moraliskt och diplomatiskt av EU och NATO) överallt. Där blir hyckleriet skärande synligt. Faktum är att EU i nuläget står och försvarar ett status quo som råkar passa dem själva (och USA) och som dessutom uppkom ungefär vid den tid då EU i sin moderna form, alltså "unions-EU" trädde in på scenen. Detta gör man med moraliska och juridiska floskler men det handlar om egenintresse, och NATO:s intressen.

Att hävda att Versaillesfredens nya gränser inte vilade på militärt våld eller diktat mot de besegrade/uppstyckade imperierna är bara löjligt.

I övrigt hänvisar jag till min replik till Riddim nyss:
(FB) Macron, Scholtz, Orban vill gå Putin till mötes?

Det här har ingenting med EUs idéer eller maximer att göra. Det handlar om folkrätten och specifikt om FN-stadgan. En stadga som Ryssland flagrant har brutit mot trots att de var med och utformade den för åttio år sedan. Om du letar efter hyckleri förstår jag inte varför du behöver söka dig längre bort än så.
Citera
2022-12-08, 11:16
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor



Det är fortfarande helt orimligt att slakta ekonomin för Ukrainas skull oavsett vad du skriver.
Så känns det ju nu men Putin är inte det sista nationalistiska fittnyllet som kommer härja på jorden.
Får se detta som en markering för kommande generationer.
En fred som ger Putin nån form av medvind är ett misslyckande för alla.
Citera
2022-12-08, 11:18
  #130
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Ekonomi kommer långt efter frihet och demokrati i behovspyramiden.

Ekonomin är inte statisk – den har alltid gått upp och ner och kommer att fortsätta att göra det så länge ekonomin inte är föremål för rysk diktatur.

Ja, det är fullt rimligt att västvärlden ska offra sig för ett korrupt tattarland i öster.

Citera
2022-12-08, 11:24
  #131
Medlem
KillPus avatar
Macron och Scholtz har ändrat sig med tiden och det kommer regelbundna leveranser av vapen till Ukraina, bra! T ex tyska "Gepard" visade sig utmärkt att ta ner drönare. Men Orban, ja, den där putlerkompisen måste fimpas på ngt sätt. Enklast är att EU ser till att ungrarnas levnadsnivå sjunker som en sten, så de själva får demonstrera och kasta ut Orban fr hans arbetsplats.
Citera
2022-12-08, 11:27
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Jag är inte kommunist och anledningen till att varenda inlägg handlar om USA är ju just för att det behövs på detta forumet för att försöka banka in det i era huvuden hur situationen ser ut.

Eller behöver vi ytterligare en användare som skriver "pizzryzzar, orcher".

Jag är tacksam för att USA skyddade europa efter WW2 när vi var svaga samt att vi har USA att tacka för vårt välstånd etc. Men nu tycker jag Europa är starkt nog att stå på egna ben, och jag tror också att vi undvikit krig om så varit fallet.

Gör Tyskland till en militär stormakt och sparka ut USA. Så får vi hoppas att Tyskarna inte gör som på 30-talet.

Jag är snarare anti-globalist, pro-europeisk än kommunist

Det låter ju rätt märkligt med tanke på att 99% av dina inlägg handlar om att kritisera Europa på något sätt och att än mer stödja Ryssland som definitivt inte har något intresse av ett Tyskland som militär stormakt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback