Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-12-06, 11:58
  #13
Medlem
Jag har hört att de var vanligt att "bestiga" tackor. Ofta yngre män som inte hade tillgång till flickor körde på får. Bra förstaupplevelse kanske. Finns beskrivet i en del litteratur. Bl.a berättar Ivar Lo-Johansson om egna erfarenheter. I andra länder går man fortfarande till glädjeflickor före äktenskapet. På flashbacks sägs det att araber och afganer knullar getter.
Citera
2022-12-06, 12:03
  #14
Avstängd
Spanjolett-Rudiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petitoo
På flashbacks sägs det att araber och afganer knullar getter.

Finns ju t.o.m. på film på YT så det är knappast nån flashbackskröna.

Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Förr var det olagligt att begå självmord men många var väldigt fattiga, alkoholiserade, utarbetade osv och ville ta sitt liv. De vågade dock inte göra det av rädsla för att bli osaliga och inte begravas på kyrkogården eller komma till gud. Då kunde de istället begå ett brott som gav dem dödsstraff. Tidelag var ett sånt brott.

Det var faktiskt en av anledningarna till att man tog bort dödsstraff för tidelag. Folk använde sig av brottet för att så att säga få ett assisterat självmord.

Så ja, det var en av orsakerna till att så många dömdes för tidelag. De var självmordsbenägna helt enkelt.


Edit: här kan du läsa mer om det:

https://sverigesradio.se/artikel/4190516

Ja se människan. Vi är allt en märklig sort.
Citera
2022-12-06, 12:16
  #15
Medlem
Det var nog och är fortfarande väldigt vanligt bara man inte pratar om det.

Bara ta som exempel idag vilken ocean av sexleksaker som finns att tillgå, förr fanns inte dessa och då fanns djur nära till hands som ett varmt hål att tömma i, även idag då det finns hjälpmedel för onani är tidelag rätt stort.

Också att jämföra med att män knullar män i fängelser/på båtar ute till havs, inte för att dessa tänder på män utan för att det finns något betydligt bättre än att runka, nämligen ett varmt hål.

Hur utbrett det var hos kvinnor förr är väl svårt att säga men att det är utbrett idag är ingen tvekan om.
Citera
2022-12-06, 12:26
  #16
Medlem
snooper123s avatar
Varför har folk sex med djur?
Är det så många som är sjuka i huvet eller är det bara en grej som vissa gillar?
Citera
2022-12-06, 12:31
  #17
Medlem
Palisongs avatar
Fick detta förklarat för mig förut av någon som var lite mer insatt att det var vanligt att man erkände sig skyldig till tidelag när man egentligen begått något annat brott, som hade långt mer förödande konsekvenser än böter och skam.

Ett litet hack för att slippa undan döden eller mögla bort i fängelse helt enkelt. Lät ju inte helt osannolikt, tyckte jag iaf.
Citera
2022-12-06, 13:22
  #18
Medlem
Fanns väl inga preventivmedel då, hade du redan 8-9 ungar att mätta var det väl mer lockande att gå ut i ladugården än till frun, för den som tröttnat på att lira skinnbanjo.
Citera
2022-12-06, 13:40
  #19
Medlem
PulverBraxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ByByBiden
På 1600- och 1700-talet var det oerhört vanligt med dödsstraff pga tidelag. Har läst någonstans att under en period var det vanligaste brottet som ledde till avrättning just tidelag.

Dessa fakta fascinerar mig en gnutta. Hur kommer det sig att det var så vanligt på den tiden? Eller var det ens vanligt förekommande? Kanske är det mer ett uttryck för den tidens bristande rättssäkerhet? Var de avrättade i själva verket offer för illasinnat skvaller och ryktesspridning? En slags häxprocess riktat mot män?

Jag har själv inga förutfattade meningar, utan undrar genuint om det var vanligt förekommande och i så fall varför?

Intressant, dessutom borde det varit brist på män pga alla konstanta krig och därmed finnas kvinnor till övers.
Citera
2022-12-06, 13:46
  #20
Avstängd
HMBPTOLEMAJOWs avatar
Vore intressant med lite fakta i frågan.
Citat:
På 1600- och 1700-talet var det oerhört vanligt med dödsstraff pga tidelag. Har läst någonstans att under en period var det vanligaste brottet som ledde till avrättning just tidelag.
Det fetade säger ju ingenting om hur utbrett fenomenet var. Om det ex. var ett av få brott som ledde till dödsstraff så skulle det kunna betyda att knappt någon dömdes för det och det skulle ändå vara "det vanligaste brottet som ledde till avrättning".

Jag vet för lite för att kunna uttala mig, men jag blev nyfiken.
Citera
2022-12-06, 14:11
  #21
Medlem
rawsezxs avatar
Malin Matsdotters (enda kvinnan att brännas levande på bål för häxeri) man, Erik Nilsson blev anklagad av sin dotter för tidelag och avrättad för detta år 1668, tror det är P3 historia som har en bra dokumentär om Malin och hennes familjs förehavanden, dock mer inriktad gällande häxprocessen, men enligt uppgifter så ska han varit självmordsbenägen, sen om tidelag verkligen utfördes av honom täljer inte historien.

Vi kan nog fastställa att rättsamhället inte var topnotch under denna tidsperiod. Att ha varit en utböling, tänkare eller rent allmänt en udda person gjorde nog att man låg i riskzonen rejält gällande falska vittnesmål, illvilliga rykten och annan smutskastning.

Edit:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Malin_Matsdotter
https://sverigesradio.se/avsnitt/mal...nd-pa-haxbalet
Citera
2022-12-06, 14:20
  #22
Medlem
Tidelag sker dagligen, känner du en kvinna med en stor hane-hund så är det stor chans att hon har sex med djuret. Väldigt vanligt bland kvinnor och deras hundar idag.
Citera
2022-12-06, 14:39
  #23
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Dömdes väl en äkt-svensk ko-kn*llare för några år sedan, någon som minns och kan länka?

Världens mest kända tidelagare är väl danskan Bodil Joensen som på 1970-talet, när jag var liten, förekom i alla extra snuskiga tidningar efter att hon varit med i filmen Animal farm. Då var det tillåtet att sälja dessa tidningar i sex-affärer, liksom barnporr. Hon tog livet av sig, just saying.
__________________
Senast redigerad av Lund-NoGo-zone 2022-12-06 kl. 14:42.
Citera
2022-12-06, 14:43
  #24
Medlem
448s avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...e-sex-med-gris
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback