Citat:
Ursprungligen postat av
Denom
Ingriper Gud om man ber om det vore det ju märkligt att Gud inte ingriper annars också, gällande precis allt.
Gud har gett oss fri vilja av en anledning. Utan den fria viljan vore vi bara marionetter. Min åsikt är att Gud inte tvingar någon att tro på honom, han låter var och en bestämma själv. Dessutom tror åtminstone jag att man inte behöver vända sig till Gud gällande precis allting. Vet man att man kan klara av något på egen hand så är det bara att tuta och köra, liksom. Hamnar man däremot i en situation där man inte vet vad man ska ta sig till så kan man be Gud om hjälp och då kan Gud gripa in på ett eller annat sätt.
Det sägs ju att Herrens vägar äro outgrundliga och det ligger faktiskt en hel del i det, tycker jag. Ibland när man ber Gud om hjälp om något så kan han ju faktiskt låta andra människor utföra arbetet åt honom. Jag hörde en rolig historia för några år sen som jag kan använda som exempel:
En kille som badade i havet höll på att drunkna. Då kom det en båt och kaptenen fick syn på killen.
- Behöver du hjälp? ropade kaptenen.
- Nej, Gud kommer att rädda mig! svarade killen.
En stund senare kom det en annan båt där kaptenen också fick syn på killen och frågade:
- Ska jag säga åt besättningen att hjälpa dig?
- Nej, Gud kommer att hjälpa mig! svarade killen igen.
Ytterligare en stund senare kom det en tredje båt och även den kaptenen fick syn på killen och frågade om han behövde hjälp.
- Nej då, Gud kommer att rädda mig! svarade killen igen.
Därefter drunknade killen och kom till himlen. Där fick han träffa Gud och frågade honom:
- Varför räddade du mig inte?
Varpå Gud svarade:
- Jag skickade ju tre båtar, pucko!