Citat:
Ursprungligen postat av
trazke
Tror inte vi kommer tappa så många spelare. I värsta fall blir det nog Sadiq och Fridriksson. Men då kommer vi ha ordentligt med pengar att förstärka. Och det är bara att titta på hur Martin Ericsson förvaltade pengarna från försäljningen av Wålemark.
Han förvandlade oss till mästare med en närmast komisk hit rate. Fortfarande skeptisk till Sana och Turgott även om dom varit bättre än jag trodde tror jag det är väldigt lite bang for the buck där då dom lär vara relativt dyra.
Min största farhåga är att vi tappar Martin Ericsson vars kontrakt går ut i vinter. Men det är nog bara MFF och Hammarby som skulle ha den minsta lilla chans att få honom intresserad. Kanske bara MFF egentligen.
Jag håller med dig om att ni kanske inte tappar så många spelare i sommar, tror inte ni tappar fler än 2, dock ska ni europakvala med en trupp som verkar ganska skadebenägen, jag förmodar att ni klarar första kvalrundan och då är det minst 6 europamatcher som ska spelas och det kommer slita på truppen enormt, jag har sagt från början att ni inte kommer kunna försvara guldet och står fast vi det, ni har börjat okej men med europaspel så kommer det bli värre.
Vi kan ju börja med Sadiqs baksida lår problem har sånt börjat är det ett helvete att få stopp på och fler matcher kommer verkligen inte vara bra för honom, lille simon-pojken har inte gjort en minut i allsvenskan ännu och nu åkt på bakslag, kommer han ens spela nåt innan hösten? Tänk om traore skulle bli skadad eller såld. Rent ekonomiskt kanske ni inte behöver sälja nåt men med truppen ni har lär det nog inte värvas in nåt märkvärdigt heller.
I Malmö är Ponne redan klar och alla vet vilken klass det är, sen ryktas det om Helander och Ghoddos vilka jag är tveksam till om jag ens vill ha i truppen, ghoddos har inte uträttat ett skit på sina år utomlands och Helander haft en del skador men helt klart lär någon anfallare värvas, stärker oss bara ännu mer. Dessutom finns det sparkapital i Tinnerholm som inte kunnat spela mycket ännu men om han kommer i form och fri från skador ger det ett lyft, dessutom Moisander på väg tillbaka, ja Hugo lär nog säljas men laget står inte och faller med honom. Hade varit nice om Tinnerholm varit redo till elfsborgmatchen för då hade nog hela Borås fått darren med tanke på vad han gjorde i 6-0 matchen, tror dock inte han är helt redo än.
Dessutom dina argument att Malmö är skit på konstgräs håller heller inte, förra säsongen ja men hela laget var skit då, tror vi varit bland dom bästa lagen på plast som normalt spelar på gräs dom 2 senaste säsongerna innan förra, vi har haft en del problem på tele2 ja. Glöm dock inte att vi slog Hammarby i cupfinalen där och om jag inte minns fel slog vi ut DIF med. Förra säsongen är preskriberad som Milos säsongen, pratades om att han tränade sönder laget redan innan allsvenskan började vilket förklarar alla skador, har även ryktats om att han är glad för flaskan hur mycket sanning det är i det vet jag dock inte, kan vara taget ur luft bara. Men att träna sönder laget tvivlar jag inte på för det var många skador som ofta uppkommer vid förslitning, han tog över ett åldersstiget lag som spelat många matcher varje säsong med europa och antagligen trodde han kunde träna dom som 20-åringar. Vi hade problem med BP på grimsta ja men tidigt på säsongen och dom har ju absolut visat att dom inte är lätta att tas med där.