Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-12-01, 21:27
  #13
Medlem
vantablacks avatar
När vi körde teamsmöten under pandemin så väntade jag till klockan var prick mötestiden innan jag joinade för att slippa det märkliga, lite stela, kallpratet som uppstår när folk sitter och väntar in varandra. När vi körde pauser i mötet så lämnade man skärmen för att gå på toa, hämta en kopp kaffe eller liknande så det blev aldrig kallprat under själva mötet.

Nu har vi haft fysiska möten i över ett halvår och måste säga att jag inte på något sätt saknar teamsmöten. Kvalitén på ett "riktigt" möte trumfar teams med råge och man kan även slappna av på ett annat sätt i ett rum där man inte har alla kollegors fejs stirrandes på en. Dock har vi en kompromiss; är det en kortare avstämning eller ett möte som beräknas ta under en timme så kan man köra via teams eftersom det är rätt onödig restid/tid för förlyttning för ett möte som är avklarat på 25 minuter.
Citera
2022-12-01, 21:40
  #14
Medlem
Jthunderas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spikerman
Möten där du behöver kallprata är inte bra möten undvik dem. Elon Musk har några regler som han satt upp för sina anställda på Tesla.

https://www.youtube.com/watch?v=i4GJnpOZmiM

Ur arbetsgivarens produktivitets-synvinkel ja. Då är det bäst med bullets, 20 minuter möte och tillbaks till arbete!
Citera
2022-12-01, 23:30
  #15
Medlem
IRMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Farbaute666
Varför kör ni möten via Teams när stora delar av samhället har återgått till normala, fysiska möten?

Teams och liknande fungerar om man är så illa tvungen att hålla dem på grund av geografiska avstånd och kostnadsskäl, men fysiska möten ger mycket mer.

Vet du vad det ger mer av? Kostnader. Folk behöver spendera massor av tid helt i onödan. Folk som är produktiva är de som lyfter större delen av alla företag (20% gör 80% av allt arbete brukar man väl säga?). Dessa personer kan gott få vara hemma, i sommarstugan, eller vart fan som helst så länge man stör dem så lite som möjligt. Möten tvingar folk att vara på plats, vilket kan vara väldigt dåligt logistiskt för folk. Exempelvis för mig så orkar jag nog inte jobba mer än 8h om dagen om jag också måste pendla. Sitter jag hemma kan jag säkert bränna av 12 mer effektiva timmar (= mer intäkter per timme) och ändå känna mig piggare. Fysiska möten tar alltid upp en massa extratid också.

Har jag ett möte på teams med några så kanske de bokar 13-14. Jag kan på dessa möten dyka upp 13:01, diskutera det jag vill tills 13:22 och sen återgå till jobbet direkt. I ett fysiskt möte hade folk behövt börja gå iväg till mötet senast 12:55, och mötet hade pågått mycket längre också. Massa minuter och pengar rinner iväg snabbt.

Visst, det kan vara bra med att fysiskt träffa de man jobbar med ibland. Men då tycker jag det är bättre att faktiskt ta tiden att prata med folk. Ha ett socialt event, en middag eller något och ha trevligt tillsammans om man nu ska träffas för att träffas.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback