Citat:
Ursprungligen postat av
sonicguide
Driver du eget är det väl för att du har svårt för samarbete och därför har du väl svårt att förstå samarbete vilket är just det som EU handlar om. Av den anledningen behöver EU precis som i alla andra professionella organisationer ta och titta på att man jobbar på rätt sätt och kan uppfylla kontrakt och skrivna avtal. Har du ingen koll på hur man samarbetar professionellt i stora projekt(nej, just det du var ju egenföretagare) eller lever du kvar på 80-talet?
Du är en skitstövel (men det vet du nog redan) inom all verksamhet är samarbete a och o!
Det EU vi röstade ja till i början av -90 talet var ett samarbete, inte en överstatlig diktatur som det har blivit där länder inte får ha en egen fri vilja. Och nej jag lever inte kvar i -80 talet även om det årtiondet var väldigt framgångsrikt inte bara för mig, den som inte kan följa med i utvecklingen har ingen framtid! Du försöker "sofistikerat" att trycka ner mig verbalt men det lyckas du inte med, jag tycker synd om dig att du inte lyckas se vad EU har blivit och vad EU's agenda är! Denna överstatlighet kväver Sverige och vi kommer att gå under framöver ungefär som en framgångsrik och inteligent person som har blivit lobotomerad, se bara på elpriserna.EU tyckte att vår billiga energi var en otillbörlig konkurensfördel för de svenska företagen. Nu får svenska hushåll betala för detta!
Det finns mycket jag kan berätta för dig men jag är tveksam om du kommer att förstå eller om du vill förstå...
Vänta bara tills Ukraina skall byggas upp, ukrainarna är ett folk som ser ner på oss ((jag vet då jag har varit där en del i affärer) men de ser inte ner på våra pengar!
När Ukraina skall byggas upp hur mycket tror du att vi skall betala? Vi gick in och garanterade 30 procent av coronafonden som egentligen var/är en fond för att rädda euron som håller på att braka ihop i sydeuropa. Ett land som är 5 %av eu's ekonomi (Sverige)garanterar 30% av detta lån (för att rädda den tyska bilindustrin) så att Audi Porsche och Mercedes kan leka i formel1!
EU läs Tyskland vill fylla sverige, framförallt våra kuster med vindkraftverk som skall förse mellaneuropa med billig el, varför fyller man inte Tyskland med vindkraftverk? Jo för man vill inte ha skiten.
Det är bättre att sälja vindkraftverken till oss istället.
Vet du att EU vill att vårt skogsbruk skall ligga i träda och binda koldioxid. de som äger skogen skall tvingas stå och titta på när den förmultnar för det är det som händer när den inte brukas.
Du kan ta ditt jävla EU och stoppa upp det där bak din imbicille och blinde jävel!