Citat:
Ursprungligen postat av
fluff995
Nä du, det är du verkligen inte. Sitter själv med omfattande droghandel här nere på Långströmsgatan på Hisingen, som polisen haft massiv insats mot, med jättegott samarbete med lokalt boende - i sex månader, utan att få bukt med problemet. Trots att det rör sig om en liten yta helt utan krogar eller ens livsmedelsbutiker som kan dra till sig drogkriminalitet. Gick exvis förbi haschstinkande knarkvakt tidigare ikväll när jag gick och handlade. Han gick fram och tillbaka på en liten oupplyst gångbana intill ett skogsområde för att hålla sig varm. Gissningsvis låg det en stash uppe i skogen som han bevakade.
Det är fan överallt nu, helt öppet.
Själv är jag vid det här laget mest frustrerad över att polisen inte tillåter allmänheten att själv vidta några åtgärder. Vi sitter med händerna bakbundna av ordningsmakten, som i praktiken bara möjliggör för de kriminella att fortsätta verka fritt.
I ett normalt samhälle skulle boende på Kryddhyllan under rådande omständigheter kunna bygga vägspärrar och stängsel för att skydda hela kvarteret. Själva sätta ut grannsamverkande vakter med rätt att avhysa ej boende i kvarteret. Ingripa fysiskt när det behövs.
Får de göra det? Nej.
Nej vi får inte göra ett skit.
Min granne råkade ut för detta för ett år sedan. Han är gammal, drog, spritfri och inte kriminell.
Polisen har gjort två husisar i hans trappa. De hämtade 5 afghaner och två andra i en annan lgh.
Det stank knark i trappan, de sparkade på hans dörr och drog i handtaget.
Han vågar inte gå ut så jag handlar hem åt honom.
Så ser hans dörr ut. Jag vet inte om de sköt eller hur nu gick till. Detta är Rannebergen.
https://imgur.com/a/mIwRENk
Vi måste stoppa dessa svinen!!!