Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-11-25, 21:05
  #181
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Självständighet

Ukraina lever på bidrag från EU och USA, och du påstår landet vara självständigt


EU usa dödar ukrainska folket i sitt krig mot Ryssland, zelensky snortar på och twittrar ibland
Citera
2022-11-26, 09:57
  #182
Medlem
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himars
EU usa dödar ukrainska folket i sitt krig mot Ryssland, zelensky snortar på och twittrar ibland
Så länge det krävs och till sista ukrainaren. Lysande idé att låta den här varelsen leda en militäroffensiv mot Ryssland.

https://twitter.com/RadioGenova/stat...DRtZjL5OwrAAAA
Citera
2022-11-27, 14:35
  #183
Medlem
ForumApaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Och som alltid klarar inte ni russofober av att bemöta det argumentet.
Varför ska det bemötas överhuvudtaget????
Citera
2022-11-27, 14:43
  #184
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Så länge det krävs och till sista ukrainaren. Lysande idé att låta den här varelsen leda en militäroffensiv mot Ryssland.

https://twitter.com/RadioGenova/stat...DRtZjL5OwrAAAA

Zelensky lär ha den sämsta och pinsammaste bakgrunden en president kan ha.

Kan du tänka dig hur man hade skrattat åt Putin om han hade haft den bakgrunden? Putin är istället en skärpt man (hörde att han ska bla ha varit advokat), åtminstone i denna konflikt, som kan prata länge utan manus, och som tänker på landets bästa eftersom han inte vill att amerikanerna roffar åt sig av landet & förstör det han byggt upp. Och han har folket med sig. Han vill inte heller att ryssarna ska särbehandlas eller bombas i fd Östra Ukraina. Det är ärofyllda mål.

Vad tycker TS om det faktum att ukrainarna började attackera Donbass civila infrastruktur först? Samma med dagis, BB, hus etc. Ingenting formodligen. Ryssland borde inte bry sig om vad väst tycker heller och det gör de nog inte, det står mycket på spel för Ryssland i denna konflikt. Hela deras existens. FN och liknande organisationer är ett stort skämt som aldrig skulle drömma om att "fördöma" och sanktionera sina egna så som de sanktionerat RU. Men de är snabba på att peka finger mot Ryssland & Kina mha patetiska lögner som gynnar deras narrativ.
Om dessa västerländska organisationer hade varit seriösa, hade de fördömt de invasioner och krig som USA uppviglat, FN hade fördömt ukraina för att ge sig på Donbass, för att inte hålla Minsk avtalen, de hade låtit Donbass bli självständigt för 8 år sedan, fördömt Ukraina som bombar Zaporozhiye NPP osv. Vi kommer aldrig få höra dessa fördömmanden.

Edit: nassar behöver inte citera mig, jag vill inte ha nåt med er att göra.
__________________
Senast redigerad av Cymbaltazzz 2022-11-27 kl. 15:29.
Citera
2022-11-27, 14:58
  #185
Medlem
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cymbaltazzz
Zelensky lär ha den sämsta och pinsammaste bakgrunden en president kan ha.

Kan du tänka dig hur man hade skrattat åt Putin om han hade haft den bakgrunden? Putin är istället en skärpt man, åtminstone i denna konflikt, som kan prata länge utan manus, och som tänker på landets bästa eftersom han inte vill att amerikanerna roffar åt sig av landet & förstör det han byggt upp. Och han har folket med sig.

Vad tycker TS om det faktum att ukrainarna började attackera Donbass civila infrastruktur först? Samma med dagis, BB, hus etc. Ingenting formodligen. Ryssland borde inte bry sig om vad väst tycker heller och det gör de nog inte, det står mycket på spel för Ryssland i denna konflikt. Hela deras existens.
Nä de bryr sig inte utan säger istället till amerikanerna att sluta lägga sin näsa i blöt och upphöra med sin kulturimperialism.

Låter såhär när det röstas i Duman.

Russia says NO to Sodom and Gomorrah

https://odysee.com/@Marine1063:0/Rus...and-Gomorrah:d
Citera
2022-11-27, 15:02
  #186
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av mrsharpangel2
Man borde gå in och göra fulkomligt slut på ryssar i hela ryssland en full utrotning som hitler i ww2. Det är det enda som kommer hjälpa

Tyvärr så har väst slut på vapen, så det går inte
Citera
2022-11-27, 15:07
  #187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Nä de bryr sig inte utan säger istället till amerikanerna att sluta lägga sin näsa i blöt och upphöra med sin kulturimperialism.

Låter såhär när det röstas i Duman.

Russia says NO to Sodom and Gomorrah

https://odysee.com/@Marine1063:0/Rus...and-Gomorrah:d

Jag kan personligen tycka att homosexualitet borde vara lite mer accepterat där i Öst, men US och Väst ska ge blanka fan i att lägga sig i andra länders angelägenheter. Inte alla länder vill ha deras skit som könsbyten och dragqueens. RU är ett kristet land och är inte det enda kristna landet där homosexualitet är "haram".
US brukar tydligen sponsra terroristgrupper, fejkade demonstrationer och nu senast nazis i ukraina och så försöker de ge sken av att de är den goda sidan. De har ingen trovärdighet längre bland folk som kan tänka självständigt.

Enligt de amerikanska analytikerna jag brukar lyssna på så börjar länder som inte tillhör Väst, tröttna på USAs diktaturfasoner. Hoppas att det är så och att maktbalansen i världen håller på att skifta.

Edit: kollade klart din länk nu. Finns det NÅGOT land som lägger sig i andra länders business så mkt som US gör? Jag tror inte det, USA, EU och FN gör alltid det som är bäst för dem själva.
__________________
Senast redigerad av Cymbaltazzz 2022-11-27 kl. 15:22.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback