Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-11-18, 00:20
  #85
Medlem
SvenHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Det var du som citerade mig, punkt.
Nej, så var det inte alls.

Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Citat:
Ursprungligen postat av SvenHelsing
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Minns när min skolklass gjorde studebesök i en synagoga. Vi pojkar var då "tvungna" att bära mössa, ingen som kände sig kränkt över det.
Viss poäng, men det finns också en del skillnader.

Slöjtvånget kommer ju av att kvinnorna inte ska fresta männen. Det är förnedrande för båda könen. Det förnedrar männen eftersom det insinuerar att vi inte kan kontrollera oss och blir galna om vi får se lite hud, och det förnedrar kvinnor eftersom de tvingas anpassa sig efter tidigare nämnda antagande om mäns bristande impulskontroll. Något liknande tänk tror jag inte ligger bakom kippan.

Men som en engångsföreteelse tycker jag inte att det är någon fara. Man kan ju välja att se det som någon form av reenactment.
Eh, nej. Du har precis anledningen till varför konor skall beslöja sig i kyrkan i ovan citat. Har absolut ingenting att göra med frestelse eller impulskontroll.

Som du ser citerade jag Drozds inlägg om synagogor, och då jämförde jag en sak i judendomen med en sak i islam. Därefter kom du och babblade om kristendom.
Citera
2022-11-18, 01:05
  #86
Medlem
htdgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drapåtrissor
Inför ett planerat moskebesök uppmanar Växjö Fria Gymnasium alla flickor att täcka håret och klä sig anständigt och undvika urringat etc. Starka protester från både elever och föräldrar så hur smart gjort av skolan som själva anser sig stå för jämlikhet är det att fjäska för muslimerna?
https://sverigesradio.se/artikel/sko...digt-krankande

När jag var 14 gick vi till en kyrka på studiebesök. De sa åt mig att ta av mössan men jag vägrade då blev jag utslängd ur kyrkan. Fick vänta utanför. Ungefär samma grej ju.
Citera
2022-11-18, 08:52
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beckombergalandet
Folk som blivit nekade gå in på krogen typ.



Men om däremot skolan tvingat unga till ett moskébesök är det en annan sak. Gäller att angripa rätt företeelser här.
Instämmer! Men med stor sannolikhet ligger nog ett "förtäckt tvång" bakom
Citera
2022-11-18, 10:52
  #88
Medlem
Beckombergalandets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anywhan
Instämmer! Men med stor sannolikhet ligger nog ett "förtäckt tvång" bakom


Ja det kanske är så. Då måste det komma fram i ljuset om unga damer tvingats täcka sig med tvång måste det beivras.
Citera
2022-11-18, 11:54
  #89
Medlem
Jag tycker det är fel om de tvingas till moskén och tvingas bära slöja. Är det frivilligt och kravet är att dölja håret (från mosken) så borde det vara godkänt att dra på sig en balaclava. Det är ju långt ifrån men ä då nära.

Jag hoppas verkligen att klassen även måste besöka både synagogor och kyrkor och ska anpassa sig efter dem också.

Även badhus och sport ska alla krävas göra.

Tyvärr verkar det som om muslimer slipper undan väldigt mycket då det är emot deras religion och det är inget sätt att bli integrerad på.
Citera
2022-11-18, 11:59
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drapåtrissor
Inför ett planerat moskebesök uppmanar Växjö Fria Gymnasium alla flickor att täcka håret och klä sig anständigt och undvika urringat etc. Starka protester från både elever och föräldrar så hur smart gjort av skolan som själva anser sig stå för jämlikhet är det att fjäska för muslimerna?
https://sverigesradio.se/artikel/sko...digt-krankande
Vid besök i kyrkan så har ju JV barn alltid suttit kvar i skolan under tiden utan att någon skrivit en artikel om det.
Så länge aktiviteten inte är tvång så är det väl inget större problem att troende av en annan religion inte följer med, alternativt väntar utanför?
Citera
2022-11-18, 12:02
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Ja, eller snarare ofoget att motstå bärandet av anständig klädsel i ett av Guds hus. Jag citerade Paulus påbud om att konor skall bära huvudbonad i Guds hus även i Kristendomen, för skribenten innan påstod att en kristen kona inte behövde det.
Det paulus skriver är ju dock riktat till en speciell församling i en specifik kultur.
Det står inte att detta skall tolkas generellt överallt, snarare är andemeningen att man skall anpassa sig efter vad som anses vara värdigt i den kultur man befinner sig i för att inte väcka anstöt.
Citera
2022-11-18, 12:52
  #92
Medlem
halaltarzans avatar
Jag hade ju ställt så jävla många obekväma frågor till både läraren och moskéguiden - liksom ställt dem mot varandra - så att det hade blivit sista besöket någonsin.
__________________
Senast redigerad av halaltarzan 2022-11-18 kl. 13:07.
Citera
2022-11-18, 12:58
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kommer-vara-anon
Man har ju haft skolavslutningar i kyrkor under hur många år som helst??

Kyrkor och modern kristendom förnedrar inte kvinnor och bidrar till en kultur som förvandlar kvinnor utan slöja till mindre värda. Det handlar om omdöme.
Citera
2022-11-18, 13:03
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crabbofix
precis samma resonemang kan muslimer applicera.
deras barn ska inte behöva vara med på sexualundervisningen då det är förnedrande.
dom ska inte behöva vara med på simundervisning då det är förnedrande.
dom ska inte behöva vara med på idrotten för det är förnedrande osv osv.

är du säker på att du inte är muslim?

Skillnaden är att vi i Sverige och västvärlden har värderingar och en kultur som jämställer pojkar och flickor. Därför anser vi att kvinnor och män har rätt att vistas i bikini eller badbyxor. Det är en del av kulturen och går inte mot normen. Vi anser inte att det är perverst eller stötande.
I vår kultur är det normalt. Sedan är det säkert väldigt onormalt i Iran eller Afghanistan, men det får stå för de och då får vi anpassa oss där. Men här får folk som kommer hit och tar del av välfärdssamhället anpassa sig efter oss.
Citera
2022-11-18, 13:09
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Så du är en sådan som badar med kläderna på? Eller framförallt bastar med kläderna på.

Jag vet att det här med anständig klädsel är svårt för dig och alla andra födda 00 och framåt. För oss andra är anständig klädsel något som är naturligt. Du går inte in i kyrkan med kortkort, kalsonger och bar överkropp, eller hur?

Dessa ouppfostrade tjejer är naturligtvis fria att sjukanmäla sig och avstå besöket, men de ska inte förvänta sig att få godkänt på kursen eller få CSN för att skolka. Det är lite på samma premisser som att det inte är tvingande för dig att deltaga på seminarier, men du blir inte godkänd i kursen om du utebliver.

Vad som anses vara anständig klädsel i Sverige är väst vet redan alla, klädkoder i sociala sammanhang. Och att bära slöja anses inte ingå som krav för att betraktas som anständig. Slöjan är i Sverige en symbol för förtryck, ojämlikhet, kvinnoförnedring och islam.

Skolorna borde inte alls behöva vistas i en miljö där kvinnoförnedrande moment ingår. Det är fel från skolans håll. Skolans rektor och den specifika läraren borde anmälas. Man behöver inte besöka en moske för att lära sig något om islam. Man kan titta på valfria videoklipp på youtube under lektionstid på hur det ser ut inne i en moske. Religionen är överlag helt vedervärdig och den är inget man ska uppmuntra till.
Citera
2022-11-18, 13:10
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crabbofix
nej det som sker i skolan är inte frivilligt.

då får man anpassa sig, det är inte konstigare än att man är ombytt på gympan.
Enligt skollagen får man inte påtvinga elever en religiös tro, undervisningen får inte heller innehålla inslag av religiös propaganda. Att täcka håret är absolut en religiös handling alltså borde det inte vara okej att tvinga eleverna att bära slöja, inte heller tvinga eleverna att klä sig på ett sätt som inte skulle uppfattas som utmanande. Det är svenska regler och lagar som gäller. Alla religiösa påfund är trams och inget vi är tvingade att följa.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback