Citat:
Ursprungligen postat av
kolmogorov-smirnov
Ofta är det väl så att det är enklast för majoritetsbefolkningen i de flesta länder. Med det sagt så har jag inte sett någon rigorös analys om hur stor effekten är. Jag gissar att det finns, men har inte sett det eller hört att det diskuterats.
Sen är det väl inte så konstigt att det mottas sådär. Om vi hade pratat om female privilege så hade det garanterat mött motstånd. Även om det säkert också kan visas i en hel del områden.
Jag tycker du egentligen säger det mesta. Som vanligt får FB-stollarna panik så fort de upplever att de blir kallade för rasister. Nyckelmeningen du kommer med är att majoritetsbefolkningen har det enklast i de flesta länder.
TS säger själv att white privilege inte handlar om att vita aldrig stött på motstånd och att svarta/bruna är helt utan chanser eller att alla vita har det bättre än alla svarta.
Det handlar om på makronivå. Det handlar om hur du uppfattas av din omgivning. Det har att göra med hur du klarar dig i sociala situationer.
Ta en blatte som jobbar arslet av sig på en big 4 byrå. Jämför sedan med en vit svensk som också jobbar arslet av sig på samma byrå. Vem har störst chans att bli partner/delägare i slutändan?
En blatte och en svenne. Båda är sociala och har samma retoriska förmåga. Båda tar plats i det offentliga rummet. Vem har störst chans att tas på allvar av sin omgivning och vem blir i det närmaste ignorerad i längden?
En blatte och en svenne smäller upp varsitt tinderkonto. Vem har störst chans att få matchningar? Dejter? Sex?
Det är sånt här det handlar om. Se allt på makronivå. Det handlar inte om att svarta/bruna är förtryckta och att vita skulle på något sätt ha fördelar likt ett apartheid-samhälle. Ni måste sluta missförstå avsikten med ordets betydelse.