Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-07-15, 20:00
  #1
Medlem
mr.bruns avatar
Hej,

Jag skulle vilja veta för- och nackdelar med att bo i studentkorridor, så som ni själva har upplevt det.

Vad har ni för erfarenhet av sådant boende, är det något ni rekommenderar?

Jag pratar om en sån korridor där ett antal "lägenheter" delar på samma kök.
Citera
2006-07-15, 20:03
  #2
Medlem
Det att man delar kök anser jag som negativt, men trevligt sätt att träffa nytt folk.
Citera
2006-07-15, 20:17
  #3
Medlem
Hispers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.brun
Hej,

Jag skulle vilja veta för- och nackdelar med att bo i studentkorridor, så som ni själva har upplevt det.

Vad har ni för erfarenhet av sådant boende, är det något ni rekommenderar?

Jag pratar om en sån korridor där ett antal "lägenheter" delar på samma kök.

Jag har bara positiva erfarenheter av att bo i korridor.

Som sägs ovan så kan delningen av kök vara ett problem, idioter som fortfarande tror att deras mamma städar efter dem hela tiden etc. Men där får handfast kamratuppfostrat lösa det hela.

Kommer man ny till en studieort så är det, enligt mig, kanonbra att bo i korridor. Man hamnar tillsammans med några som har lite erfarenhet av studier, erfarenhet av att inte bo hemma, som har lite insikt i den aktuella staden mm. Mao folk som kan ge bra tips om vad man kan förvänta sig.

Visst kan det bli så att man inte känner sig bekväm med de grannar man får men då är det ju bara att söka sig vidare.
Citera
2006-07-15, 21:53
  #4
Medlem
Jag bor på en väldigt udda korridor iomed att jag verkar vara den enda som någonsin är här. Inte så att jag tycker illa om mitt rum, det är kalas men lite udda är det ju med ett så stort kök som man sköter helt själv.
Citera
2006-07-16, 07:50
  #5
Medlem
Noonahs avatar
Instämmer med föregående talare, att behöva dela köksutrymme med sju andra kan antingen gå jättebra eller så kan det mest gå åt helvete.

Tänk dig att klockan är sex på kvällen och du är hungrig som en svulten gnu. Du bestämmer dig därför att knalla ut till köket och slänga ihop middag, för det är du värd efter en dags vila (eller pluggande...). Självklart står eller sitter då fyra av dina korridorsgrannar redan i köket och har paxat plattor på löpande band vilket betyder att du har chans på den minsta plattan efter att Lisa har stekt sin kotlett, Jonas har sauterat sin bacon, Anders har friterat sin lök och Anna har flamberat sin glasstårta. Detta kommer uppskattningsvis ta en eller kanske en och en halv timme. Du har inget annat val än att antingen ta till micron och slänga in en Gorbys eller pallra dig tillbaka till ditt rum där du får sitta och svälta i en lång tid framöver.

Att folk sen inte diskar gemensamma stekpannor eller kastruller är ett kapitel för sig.
Citera
2006-07-16, 11:58
  #6
Medlem
Första året på högskolan bodde jag i korridor. Personligen trivdes jag inget vidare. Korridorskamraterna bestod mestadels av utbytesstudenter som jag inte kunde relatera till ö.h.t. samt några jävligt skumma svenskar som verkade sitta inne på sina rum hela dagarna. Utbytesstudenterna festade hårt flera gånger i veckan och städade aldrig så det såg ut som skit i alla gemensamma utrymmen.

Jag härdade ut ett år och sen bytte jag upp mig till en egen lägenhet. Vårt generösa system för bostadsbidrag täckte hela mellanskillnaden i hyra så det enda jag ångrar är att jag inte skaffade lägenhet från början.

Men...det finns säkert korridorer som inte är lika dysfunktionella som min. Fast ett visst mått av skitiga kök och fester dan innan tentan får man räkna med.
Citera
2006-07-16, 12:41
  #7
Medlem
De största fördelarna är de sociala faktorerna. Man lär känna mycket folk (som man förmodligen aldrig skulle träffat på annars), det är skönt att prata med andra än kurskamrater ibland och man lär känna nya kulturer genom utbytesstudenter. Engelskan får sig en rejäl upputsning också, med alla utlänningar som korsar ens väg.

Ovanstående kan ju också vändas till nackdelar, dagar man är trött och asocial så är det ett pina att komma ut i ett kök med massa pratsamma människor...
I vilket fall så utvecklas de sociala förmågorna i och med alla nya kontakter och det krävs ibland en del diplomati för att komma överens med alla om vad som ska gälla för korridoren.

En annan fördel är hur billigt det är att bo i korridor jämfört med egen lägenhet.
Det är lite av ett lotteri att bosätta sig i korridor, man vet oftast inte vad för annat folk som bor där. Befolkas den av 8 snuskpellar och du själv gillar ordning och reda så kommer vantrivseln som ett brev på posten, å andra sidan kan det bli en fruktansvärt rolig tid ifall du och de andra befinner er på samma nivå och kommer bra överens.

En utböling som kommer till en ny stad kan tjäna mycket på att bo i korridor, då veteranerna kan hjälpa en att komma till rätta och tipsa om vad som finns i staden.

/Ceres - som bott 4 år i korridor
Citera
2006-07-16, 16:50
  #8
Medlem
mesmiles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ceres
Det är lite av ett lotteri att bosätta sig i korridor, man vet oftast inte vad för annat folk som bor där. Befolkas den av 8 snuskpellar och du själv gillar ordning och reda så kommer vantrivseln som ett brev på posten, å andra sidan kan det bli en fruktansvärt rolig tid ifall du och de andra befinner er på samma nivå och kommer bra överens.

Det här tycker jag säger det mesta om att bo i korridor igentligen. Hamnar du med bra folk är det i princip bara fördelar med korridor jämfört med en 1:a, omvänt om du hamnar med drägg. Jag antar att de flesta korridorer hamnar någonstans mitt i mellan.

Det sämsta med att bo i korridor tycker jag är platsbristen i köket. Jag har en hylla i kylskåpet i min korridor och det är lite i det lägsta laget. Ibland blir det lite trångt när alla ska laga mat på en gång också.

Tror det är ett bra förstaboende iaf. Du kommer bli en riktig djäkel på att diska direkt efter maten

//mvh
Citera
2006-07-16, 18:47
  #9
Medlem
bockerss avatar
Fördelarna med att bo i korridor kan nog summeras med ett ord: hyran.
Nackdelarna går det skriva uppsattser om. Tänk dig att du är trött och vill sova men på andra sidan din dörr är det korridorsfest med 30 fulla spanjorer som tävlar om vem som kan sjunga högst och sämst. Eller när den mysko gothen som bor mitt emot har bjudit in sina kompisar och har ett så kallat cuttingparty i allrummet.
Jag är inte så stort fan av det kollektiva ansvaret heller. Varför ska jag tömma kompostlådan då jag inte har lagt något i den? Varför ska jag betala för stearinljus och rosa lampor bara för att tjejen fick för sig att det behövde pyntas?

Korridor kunde varit nice om folk inte hade varit så jobbigt sociala hela tiden. Jag kommer dock bo kvar i korridor tills jag är klar med studierna ändå. Jag är en cheap ass och tänker inte lägga 1000 kr extra varje månad för 5 extra kvadrat och köksvrå.
Citera
2006-07-16, 21:54
  #10
Medlem
Hispers avatar
Med andra ord handlar det i första hand om tur att man hamnar i en korridor med bra grannar och att du trivs med dem. I andra hand att grannarna trivs med dig. Fungerar dessa saker så är det ett kanonalternativ.

Men är man ny på en ort så framhärdar jag i att det kan vara en bra början. Man lär alltid känna någon, antingen i korridoren eller i huset. Och man börjar bygga upp ett konktnät som man sedan kan ta med sig när man ev. tröttnar och drar till ett eget boende.
Citera
2006-07-16, 23:10
  #11
Medlem
Kalasjnikovs avatar
En stor fördel med korridor är att man lära sig ta ansvar för sig själv och sina saker. De flesta inser direkt att alla måste hjälpas åt för att det ska fungera med de gemensamma utrymmena.

Vad man bör ha i åtanke när man flyttar in är att varje korridor har sin speciella jargong. Vi hade en som kom till min korridor i våras och efter att ha bott där i bara en månad började han gapa och gå på om vilka regler som ska gälla i köket. Givetvis fick han inga av sina krav fullföljda trots hot om att slå (ja, faktiskt helt rubbat!) den som inte plockar undan efter sig. Håller man på så (speciellt om man är yngst och färskast av alla) förstör man för både sig själv och korridoren.
Citera
2006-07-16, 23:39
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalasjnikov
Vi hade en som kom till min korridor i våras och efter att ha bott där i bara en månad började han gapa och gå på om vilka regler som ska gälla i köket. Givetvis fick han inga av sina krav fullföljda trots hot om att slå (ja, faktiskt helt rubbat!) den som inte plockar undan efter sig. Håller man på så (speciellt om man är yngst och färskast av alla) förstör man för både sig själv och korridoren.
Inte riktigt samma situation, men dock: Hot om våld kan fungera i vissa fall (bara hot så klart, skulle aldrig omsätta det i praktiken). För några terminer sedan satte någon/några i system att dumpa smutsdisk i diskhon och låta den veckans städansvarige diska upp. Men efter en fin lapp på köksskåpet inkluderandes orden "hunt you down" och "kick your ass" signerad av mig så låg det aldrig ens en smutsig tesked i diskhon. Fast då var ju jag veteranen i korren.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback