Citat:
Ursprungligen postat av
rayke22
Jag och käringen ska sälja en bil med årsmodell -20 som vi köpte förra året, då det helt enkelt kostar mer än vad det smakar, så vi vill sälja den medans den har ett relativt högt värde då vi inte använder bilen särskilt mycket (runt 1200 mil om året). Så vi tänkte köpa en äldre bil i en lägre prisklass, där vår budget ligger inom 30-60 000, så vad hade ni själva kört på? Det ska vara en kombi eller halvkombi. Av vad jag har läst mig till och hört från mekaniker genom åren så är tyskt och japanskt att föredra, i synnerhet Toyota, ligger det någon sanning i det?
Låter förståndigt, hade själv gjort samma sak om jag inte haft förmånsbil.
Toyota är aldrig fel men absolut inte roliga men det är kanske inte det primära. Många asiatiska bilar är helt rätt.
Kolla annars på en volvo v50, sköna bilar att köra och bra lastutrymme. För pengen du vill ge kan det bli en långmilare men är den välservad så kan det funka ändå. V70 finns säkert också för det priset.
Att köpa en bil i den prisklassen kräver att man har lite tur och särskilt om du vill ha en lite större bil. Men jag tycker ni tänker helt rätt.
Vansinne att köpa en bil för 200-500k för att flytta röven 1000 mil per år.