Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-11-10, 13:14
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neida
Jag är absolut inget fan av Annie Lööf men denna tråden är lite för låg. Att vara föremål för en plan om mord är naturligtvis en psykisk påkänning. Speciellt för en förälder där barnen är tillräckligt stora för att få med sig mordplanerna. Nej, Annie Lööf är inte det största "offret" i denna saken men att det mördande äcklet skal få lite mindre pengar att köpa godis för på den institution/ fängelse han kommer spendera sin nästa åren har jag inga problem med. Mängden idioter som flockas kring en sådan här tråd är tragisk...

Om du tvingas välja mellan grov misshandel, våldtäkt eller med på listan över en psyksjuks mordplaner, vad hade du valt?
Citera
2022-11-10, 13:15
  #134
Medlem
Sinraths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Straminsky
"https://www.expressen.se/nyheter/krim/nu-stalls-theodor--engstrom-infor-ratta/"

"Annie Lööf, som var på plats under rättegången redan under tisdagen, kräver att Theodor Engström ska betala 100 000 kronor i skadestånd till henne för kränkning av den personliga integriteten."

Varför gör Annie Lööf på detta viset?
På vilket sätt har hon blivit kränkt?
Är 100 000 kronor normen för "kränkning av den personliga integriteten"
Theodor Engström har inga pengar, alltså blir det väl skattebetalarna som får bekosta detta, borde inte detta pengar kunna användas till något bättre?
Finns det inte andra, riktiga brottsoffer som hade behövt dessa pengar?
Annie Lööf är mångmiljonär, behöver hon mer pengar?
Kommer politikerföraktet att öka efter detta?
Varför verkar Annie Lööf mest vara intresserad av att dådet i Visby handlar om henne snarare än brottsoffret som tillskillnad mot Annie Lööf blev attackerad och dog av sina skador, medans Annie "blev kränkt" och den psykiska ohälsa som gärningsmannen uppvisar?

Jag ser framför mig "Det är viktigt att markera hot mot demokratin och visa att ingen står över lagen, pengarna bryr jag mig inte om".
Citera
2022-11-10, 13:23
  #135
Medlem
Trodde gärningsmannen hade siktat in sig på flera andra kändisar också. Varför fick Annie Lööf sån stor uppmärksamhet?
Citera
2022-11-10, 13:27
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeCastle
Annie är i farten som vanligt.
Våldtäktsoffer får mindre.

Om du syftar på Annie Lööfs yrkande om kränkningsersättning så har du fel. För praxis för kränkningsersättning vid Våldtäkt ligger på 100 000 SEK. (Därutöver finns möjlighet till ersättning för sveda och värk, där schablonen ligger på 15 000 SEK)
Citera
2022-11-10, 13:31
  #137
Medlem
Vill minnas att Anna Lindhs barn fick 50,000 kr när hon dödades men Annie Lööfs lidande är förstås värre, jävla egocentrerade fitta.
Citera
2022-11-10, 14:00
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vafandara1
Märkligt att du inte avstavar Eng ström också?

Btw, är det inte 18-årsgräns här?

Grattis nu har jag mött en person med samma IQ som Somalier .
Så varför stoppa invandringen , SDare behöver jämnduktiga oersoner
Men jag får ju spela SDare och utöva personangrepp , det kan ni
Citera
2022-11-10, 14:22
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
Om lööf begär 100 lax, hur mycket begär Wieselgrens anhöriga? Skadestånd borde väl stå i proportion till brottet, om inte annat i samma fall?

Först och främst får man inte blanda ihop begreppen "skadestånd" och "kränkningsersättning". För skadestånd är ALLT man yrkar på (dvs kränkningsersättning, ersättning för sveda och värk, samt övriga omkostnader i form av t ex vårdkostnader, förlorad arbetsinkomst, ersättande av förstörd egendom osv) och det är ju givetvis väldigt individuellt från fall till fall.

Gällande kränkningsersättning så kan endast faktiska brottsoffer tillerkännas detta. Med andra ord har Annie Lööf rätt till detta, och har yrkat på 100 000:-, medans Ing-Marie Wieselgrens anhöriga inte har rätt till detta.
Anhöriga till en mördad person får istället ersättning för sveda och värk i form av psykiskt lidande. Detta kallas "anhörigersättning" där praxis ligger på 60 000 SEK. Rör det sig om ett allvarligt psykiskt lidande så kan man tillerkännas 100 000 SEK. Så sammanfattningsvis kan man inte jämföra Annie Lööfs och familjen Wieselgrens yrkade belopp, och heller inte brottsrubriceringarna dom "utsatts" för.

Om Ingela Wieselgrens anhöriga yrkat på 60 000:- eller 100 000:- för sveda och värk vet jag inte. Men deras totala skadeståndskrav ligger på 255 822, respektive, 110 000:-
__________________
Senast redigerad av Haaaaag 2022-11-10 kl. 14:25.
Citera
2022-11-10, 14:31
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyJonsson
Nu har jag inte läst hela tråden så någon annan kanske redan tagit upp det, men när lilla Ebba blev mördad av en (faktisk) terrorist var det just 100 000 som hennes stackars far fick i skadestånd, och det var först efter han hade kämpat i rätten för att ha fått det höjt från 60 000.

Så detta står i paritet? Stackars Annie Lööf med sina livvakter kände sig hotad... Och kränkt? När Ebbas far hör detta, vem är kränkt?

Du kan inte blanda ihop detta med varandra!

När det gäller kränkningsersättning så kan endast faktiska brottsoffer tillerkännas detta. Med andra ord har Annie Lööf rätt till detta, och har då yrkat på 100 000 kronor - Medans Ebbas pappa, i egenskap av anhörig till en mördad närstående, inte hade rätt till detta. Anhöriga till en mördad person får istället ersättning för sveda och värk i form av psykiskt lidande. Detta kallas "anhörigersättning" där praxis ligger på 60 000 SEK. Rör det sig om ett allvarligt psykiskt lidande så kan man tillerkännas 100 000 SEK.
Citera
2022-11-10, 15:19
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av winny-
Om du tvingas välja mellan grov misshandel, våldtäkt eller med på listan över en psyksjuks mordplaner, vad hade du valt?

Först och främst får man väl påpeka att 100 000:- bara är ett yrkande. Det finns alltså ingenting som säger att hon kommer att tillerkännas denna summan, bara för att det blir en fällande dom! Vidare så är det du vill säga att man givetvis hellre vill "finnas med på en lista" än att grovt misshandlas eller våldtas, men då förstår du ju inte riktigt vad detta handlar om!

Kränkningsersättning är ju ersättning för kränkning av den personliga integriteten. När du pratar om grova misshandlar och våldtäkter så handlar ju det främst om fysiskt och/eller psykiskt lidande - Och det finns det ju ersättning för sveda och värk som täcker. Utöver detta kan man som "fysiskt utsatt brottsoffer" kräva ersättning för vårdkostnader, medicin samtalsterapi osv.
Citera
2022-11-10, 15:47
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av winny-
Om du tvingas välja mellan grov misshandel, våldtäkt eller med på listan över en psyksjuks mordplaner, vad hade du valt?

Skulle grov misshandel eller våldtäkt innebära att personskyddet från säpo får tillgång till hennes barns skolas personalrum för att kunna äta lunch??
Citera
2022-11-10, 16:40
  #143
Medlem
Straminskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Först och främst "kräver" inte Annie Lööf 100 000 SEK, utan hon YRKAR på detta. Annie Lööf, har liksom alla andra målsägande, rätt att yrka på i sort sett vad hon vill - Sedan är det upp till rätten att avgöra.

Skitsamma om hon kräver eller yrkar, hon bör inte göra någondera.


Citat:
Och dom pengarna kommer ju ifrån ALLA som dömts till ett straff med fängelse i straffskalan, som då måste betala 800:- till brottsofferfonden.

Ännu värre.
Citera
2022-11-10, 19:17
  #144
Medlem
gofigurs avatar
Finns listan på tilltänkta offer att se någonstans?
Är den i ordning eller har ordningen tolkats som att AL ska vara tvåa?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback