Citat:
Ursprungligen postat av
peter_pung
Jag är född på 70-talet och har föräldrar som då tjänade en liten aning bättre än genomsnittet i landet. Klassisk medelklass. Ändå var det verkligen aldrig tal om att ha två bilar i familjen, åka på resor varje år, äta ute mer än enstaka gånger om året, byta TV innan den gamla gick sönder, köpa vilka kläder man ville ha etc. Medelklassen har det rejält mycket bättre idag än vad vi hade då.
Nä visst och det här djävla folket och det här djävla landet var inte skuldsatt som det är idag heller och arbetslösheten på 80-talet var en enda dryg procent och inget mer. Det var himmelskt allting jämfört med idag.
Äta ute, är nog inte så otroligt märkvärdigt och väldigt typiskt var bra lunchrestauranger. Fast ibland var det enklare - och gemytligare och barnomsorgen var inte socialistisk som den blev (jag vet inte när men det var inte mitten på 80-talet iallafall).
Hyresrätter fanns det gott om.
.
Så i helvete heller. Jag har aldrig accepterat den dryga självgoda mytbildningen av idag. Människor är dessutom mer dumma i huvudet nu än då. Ta bara det här att vissa byter ut fitta till kuk och tvärtom.
Dessutom vet jag ju att kpi är bedrägeri liksom tillväxt-siffrorna är.