Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Som sagt, ekonomisk politik är den viktigaste frågan för många M-väljare. De som var kvar och röstade på honom 2014, vilket var 23,3% av väljarna, hatade honom knappast då, och inte nu heller.
Tycker S- och V-väljare värre om Reinfeldt än vad de tyckte om Bildt motsvarande år efter hans tid som statsminister? Tror inte det. I båda fallen tror jag inte de tänker/tänkte speciellt mycket på dem, om de ser/hör deras namn någonstans, så är ryggmärgsreaktionen negativ men inte hat.
Ekonomisk politik är inte den viktigaste frågan för i princip någon när det kommer till kritan. Inte när det mångkulturella våldet kommer allt närmre och det börjar skjutas och sprängas på ens egna gata. Inte när ens egna barn börjar bli drabbade.
Jag är själv hyperkapitalist, men även jag inser detta.
Mycket har förändrats sedan Reinfeldts dagar och antalet moderater som anser sig grundlurade av honom i ödesfrågorna uppskattar jag ligga på kring 95%.
Jag har inte sett några studier på vem som är mest hatad, men jag är beredd på att äta upp min högra sko om jag har fel. De flesta vänstersympatisörerna har knappt någon uppfattning om Carl Bildts politiska gärning. Han tycks mer känd som utrikesminister i Reinfeldts regering. Han nämns helt enkelt nästan aldrig av vänsterblocket, inte i något sammanhang. Så jättehatad är han knappast. Reinfeldt däremot.
Med vänliga hälsningar,
S.P.