Citat:
Ursprungligen postat av
TrueC
Eh, ditt påstående är lika lite vetenskapligt fastställt som mitt.
De nyaste rönen kanske säger så, men rön är fluktuerande.
Könsdysfori kommer ifrån att det ens finns ett ord för det. Att vi har fått en mall om hur en man ska vara, och när en pojk inte kan identifiera sig med det blir han förvirrad.
Hade alla genuspuckon och machomän försvunnit hade inte diskussionen funnits. En pojke kanske testade att ha nagellack som liten några gånger, men istället för ett genuspucko skriker ”jaa” och en machofarsa ”fyar” hade alla bara skitit i vilket och det hade utvecklats till en trygg man i äkta manlighet.
Nästan alla former av manlighet vi ser idag är framtvingad, oavsett om det är en pickis och helskägg, eller ultrabögen med femenint uttal etc.
Men absolut, ja , jag tycker diskussionen är jävligt intressant.
OT: Nej all vetenskap är inte fluktuerande. Homosexualitet/bisexualitet är biologiskt nedärvt. Francis Fukuyama förklarar förtjänstfullt detsamma i boken: Our Posthuman Future.
https://en.wikipedia.org/wiki/Our_Posthuman_Future
Återkom när du läst in dig på saken, och således bildat dig en uppfattning som förtjänar att tas på allvar.
OnT: Jag räknar kallt med att du kommer att misslyckas med uppgiften ovan eftersom du uppenbarligen misslyckats helt med att förstå trenden könsdysfori (som du inte ens verkar vara bekant med).
Det fanns en konservativ-mall, och det finns en HBTQ-mall, men nu konkurrerar dessa båda mallar med varandra. Samhället uppmanar numera könsdysfori, samhället uppmanar pojkar att klippa av sig kuken, och då bör man agera som stabil man och säga: NEJ, hit men inte längre. Jag sminkar mig inte, jag är man.
Du har en hel del att ta tag i och läsa på istället för att flumma runt om saker som du inte känner till omfattningen av.
Apropå könsdysfori, så kan man fråga sig varför det är ok att klippa av sig en kuk men inte amputera en arm eller två ben för att man identifierar sig som något valfritt sagodjur. Hela grejen att klippa av lemmar pga identifikation är sinnessjuk. Men det börjar med att pappa sminkar sig istället för att sätta gränser. Barn behöver gränser. Barn söker gränser. Det är elakt att inte bejaka detta som förälder (och ge barnet gränser).