Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-10-21, 12:26
  #13
Medlem
Är det inte tämligen förhastat att utgå ifrån att det är en årsavgift som TS missat??

TS har dels skrivit med banken och dels läst igenom avtalsvillkoren. Sannolikheten att med de åtgärder missat att banken har en årlig kostnad måste inte bara vara låg, utan till och med anses vara omöjlig.

Och om det nu inte är så, varför har inte banken på ett lätt sätt kunnat visa var i villkoren den årsavgiften tas upp??
Citera
2022-10-21, 13:14
  #14
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kallebrogen
Visst finns det undantag. Men det är ju inte det saken handlar om här. Om det var vanlig avgift för de tjänster han har så borde de ju bara sagt det till honom.
EXAKT. Tack
Citera
2022-10-21, 13:44
  #15
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swann
Jag bestred en avgift på ca 200:- min bank hade lagt på mitt konto (Först skrev jag till dem flera gånger och frågade på vilka grunder de lagt på den och fick svar "avtalsvillkoren". När jag då frågade efter en mer exakt punkt i villkoren så svarade de inte, trots flera påstötningar. Jag har läst igenom avtalet noga och kan inte hitta stöd för den här avgiften.). Jag trodde de skulle ta bort avgiften (eller motivera den) men istället sa de upp avtalet! Alltså avslutade min kundrelation.

När de gjorde detta hänvisade de till sina avtalsvillkor där det framgår att banken kan säga upp avtalet om man tex inte betalar sina räkningar, tvättar pengar osv fullt rimliga skäl, men också kan säga upp avtalet helt utan någon motivering, saklig eller inte, med tre månaders varsel.

Detta är ett stort problem för mig, jag kommer inte kunna teckna mig för en tjänst på någon annan bank pga hade i princip noll i inkomst senaste åren pga corona.

Är detta verkligen skäligt?

Å ena sidan förstår jag att avtal kan sägas upp men å andra sidan är vissa banktjänster extremt viktiga för den enskilde (detta handlar inte om en fullservicebank så kontraheringsplikten är nog inte applicerbar) och att få dem uppsagda pga ett trivialt skäl som detta (de kan ju antingen peka på var i villkoren de har stöd för avgiften eller ta bort den) är väldigt ingripande, medan frågan om avgiften är en bagatell för en bank som omsätter miljarder.

Vad kan jag göra för att tvinga dem att annullera uppsägningen?

Det är nog litet oklart vad du kan göra.

Dels därför att du inte berättar vad det är för tjänst, dels därför att det nog kan tänkas att det inte krävs så mycket för att missa text i villkoren.

Om vi gissar, så kan det ju handla om någon sidotjänst, till exempel ett tillägg till ditt allmänna konto. Ett vanligt tillägg är ett sk "bankkort", något som kostar litet drygt 200 spänn.

Har du haft ett sådant och inte godtar avgiften, så är det inte i strid med avtalet att säga upp tjänsten, och något särskilt skäl behövs inte (mer än att du inte vill betala).

Men utan beskrivning på tjänst och vilken bank, så kan ju ingen hjälpa dig.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback