Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-10-16, 22:02
  #121
Medlem
Barcelona, det var inte så trevligt när man promenera och såg toapapper och skräp på stranden och skit flyta i vattnet.. Det ska tydligen finnas "privata" stränder som är renare, enligt hotellet. Det var deras ursäkt efter jag frågade om det var strejk eller något eftersom det låg soppåsar lite här och där och om det var vanligt att spanjorer skiter i havet, trots att de själva rekommenderade "vandrings rutten" 3 timmar tidigare
__________________
Senast redigerad av sweetcrypto 2022-10-16 kl. 22:08.
Citera
2022-10-16, 22:14
  #122
Medlem
KohPhangans avatar
Dominikanska republiken. De har ingen fungerande sophantering öht. Allting slängs ut efter vägarna, det ser förjävligt ut. De har dessutom folk i matbutiker som jobbar endast med att stå och packa ner kundernas varor i plastpåsar - och de använder jäääävligt många påsar.

Brukar alltid rekommendera wokemänniskor, miljöpartister mfl. att åka just dit och se att det inte är elbilstvång i Stockholm city som kommer förhindra något ozonlager att gå hål.

Ett jävla fint land i övrigt. Dominikanska alltså, inte Sverige.
Citera
2022-10-16, 23:28
  #123
Medlem
Ronna i Södertälje. Man dumpar allt och lite till på avsedd plats för hushållssopor. Imponerande med tanke på att jag varit i över 30 länder.
Citera
2022-10-17, 00:34
  #124
Medlem
VaBanks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MyJustice
Och nu nåt Positivt ..
Polen .. Både warszawa och i en mindre ort 10 mil norr om ..
Rent och fint . Det var varken rikt eller flashigt
Men det var rent ..
Ingen som pissade på gator och torg ..
Ingen sop berg
Godispapper och sånt kastades i sopthinkar vid affären ..
Nån annan som har samma erfarenhet av Polen som Jag ?

För att vi är uppvuxna med att vara stolta över våra städer och land, nedskräpning förekommer men absolut knappast i den omfattningen som man skulle kunna tro om man talar om ett fd öststatsland som just Polen.

Uppriktigt så kan jag inte minnas att nedskräpning förekom på -90 och uppåt ens i större turist/semesterorter så som det idag gör på såna ställen på andra håll.

Vet att man faktiskt sysslar med renhållning i Polen, något som många andra städer i "rikare" länder tycks ha glömts av... Rom, Berlin t.ex.

Cigarett fimpar kan dock förekomma hejvilt, men godispapper och flaskor etc. kan jag inte minnas var något som man la märke till som liten.
Citera
2022-10-17, 01:24
  #125
Medlem
Jag får intrycket att det blivit sämre överlag i västvärlden vad gäller renhållning. Har jag fel eller har det alltid varit som folk beskriver i till exempel Paris, Rom och Aten? Tycker det är konstigt ändå. Att hålla sin stad snygg och prydlig borde ju vara en prioritet för att locka (tillbaka) turister och andra intresserade.
Citera
2022-10-17, 01:47
  #126
Medlem
Benyameans avatar
Rosengård i Malmö är för jävla äckligt. Soppåsar, skräp och kasserade möbler i drivor så långt ögat kan se.
Citera
2022-10-17, 05:58
  #127
Medlem
Rasseltasss avatar
Jag var en del i DDR efter att muren fallit. Jag minns att jag undrade om det funnits någon organiserad avfallshantering i landet? Det låg verkligen sopor överallt. Öststatsmänniskornas uppfattning om naturskydd verkade också vara obefintlig.
Citera
2022-10-17, 07:39
  #128
Medlem
Stones avatar
Karibien. Grenada såg ut som en enda stor sopptipp. På St Vincent dumpade de soppor ut från vägarna och ner i bergsluttningar. Bara kaos, äckel, tom och hög musik ur trasiga högtalare.
Citera
2022-10-17, 12:23
  #129
Moderator
Sun Rulers avatar
Listtrådar är inte tillåtna.

Motivera därför era val. /Moderator
Citera
2022-10-17, 17:07
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bortmedfifittor
Roma city centerr makalöst vackert och uppsnosfsat. Jag hade äran att spendera 7 dagar i olika förorter 15-20 min från Rom, där snackar vi skräp, piss, och trasigt. Helt sjukt att Italien är så fult och vidrigt.
Då förstår jag. Jag var några timmar neråt västkusten med och där var ok.
För att anknyta till ämnet i tråden så fick vi avvika från motorvägen en bit söder om Rom pga trafikolycka, när vi körde norrut. 5 minuter utanför huvudleden satt det prostituerade vid varje åker. Färgglatt uppfällt parasoll, husvagn eller campingtält en bit in och ofta en ridå av presenning som besökarens bil kan parkeras bakom. Vi måste passerat ett hundratal medan chaffisen låtsades som han inte visste, medan svetten rann i pannan.
Citera
2022-10-17, 18:37
  #131
Medlem
HighwayDelights avatar
China Town, NY. Sopor ÖVERALLT.
Citera
2022-10-17, 22:40
  #132
Medlem
Nja, jo västerländska turister bidrar nog med en och annan plastflaska. Men jag skulle uppskatta att kina med omnejd ligger bakom 90 % av världens skräp.
Citera
Denna tråd visas även på Travel Forum:
http://www.travelforum.se/f3480907

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback