Citat:
Ursprungligen postat av
krigsfinger
Lyckas Adel förklara sig någorlunda eller är det mest pinsamt? Erkänner han någonting?
Adel är nog körd, lär inte klara sig ur något av fallen. Försöker få det till att pengarna var avsedda för utbildning av läkare, men i kontoutdragen ser man att han köpt värdepapper och investerat i Egypten.
Möjligen kan Canon-VD:n klara sig undan med ett nödrop. Hon försöker få oss att tro att det var helt justa pengar som Adel fick, utan koppling till röntgenmaskinen på Ackis. 200 papp som först kallades stipendier, men när det inte funkade att sätta in på Adels privata konto blev det i stället förskott på utbildningar som Adel skulle hålla. Men både hon och Adel har svårt att förklara varför det gjordes upp på hans hotmail och skrevs under på en parkering. Tydligen i svår brådska, trots att det var över ett år tills den första utbildningen skulle hållas.
Adel var på disputation i Uppsala med fest på kvällen. Åkte hem och klädde om, säger han, och det finns då möjligen ett glapp på 10-15 minuter i polisens tidsstämplar då han kan ha sammanträffat med A-C utanför Coop. Hon berättade sedan inte om avtalet för någon på Canon på ett halvår, förutom att hon attesterade Adels förskottsfakturor (som inte ens nämnde avtalet).
Vi ska få fler förklaringar om en dryg vecka, återstår att se om de håller...